• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekty

dofinansowane


Image

Będziemy mieć lepszą wodę

Dobiegają końca prace przy modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie. To największe ujęcie wody pitnej dla Krosna i jego okolic. Wykonawca prac zapewnia, że już wkrótce będziemy mieć lepszą, zdrowszą wodę. Zmieni się jej zapach i smak.

W ramach modernizacji, która rozpoczęła się przed niespełna trzema latami, wykonano już większość prac technologicznych. Ich zakres był olbrzymi. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że stara pozostała tylko zapora. Nie było to łatwe zadanie, bo pracowano na czynnym ujęciu wody. Największym spośród trzech (obok Szczepańcowej i Iskrzyni), zaopatrującym prawie połowę mieszkańców Krosna i okolic.

- Obecnie w trakcie realizacji są prace ogólnobudowlane na części budynków oraz roboty związane z wykonaniem dróg dojazdowych i placów. Zarówno pompownia wody surowej, znajdująca się w korpusie zapory, jak i pompownia wody na miasto pracują już w nowym układzie – mówi Janusz Fic, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej Spółka z o.o. w Krośnie. Również dozowanie środków chemicznych w procesie uzdatniania i proces filtracji odbywają się według zmodernizowanych schematów.

Sterowanie z klawiatury komputera

-Rozbudowany system sterowania obiektami oraz urządzeniami pozwala na łatwiejszą kontrolę i regulację procesów uzdatniania wody. Wprowadzona automatyka będzie miała zasadniczy wpływ na ułatwienie eksploatacji zakładu. Uruchamianie kolejnych etapów uzdatniania wody powiązane jest z próbnym rozruchem i doborem optymalnych reagentów używanych przy produkcji wody pitnej. Testowane są również urządzenia do przeróbki osadów powstających jako produkt uboczny klarowania i filtrowania wody. Chlor zostanie zastąpiony dwutlenkiem chloru, co poprawi bezpieczeństwo obsługi oraz lepiej zabezpieczy wodę w sieci dystrybucyjnej przed wtórnym zanieczyszczeniem. Dodatkowo dzięki zmianie środka dezynfekującego powinny poprawić się właściwości organoleptyczne wody czyli smak i zapach – mówi Grzegorz Wygoda, zastępca Kierownika Zakładu Wodociągów i Kanalizacji d/s produkcji wody, z krośnieńskiego MPGK.

Remont przy modernizacji

Maksymalna wydajność zakładu po modernizacji wyniesie 17 tysięcy metrów sześciennych na dobę, co jest w zupełności wystarczającą ilością, nawet po zamknięciu ujęcia wody w Iskrzyni. Przy okazji modernizacji przeprowadzono też remont budynków zakładu polegający na termomodernizacji, wymianie pokryć dachowych i stolarki oraz dostosowaniu pomieszczeń wewnętrznych do pełnienia nowych funkcji.

Bez kosztownych półśrodków

Zakład Uzdatniania Wody w Sieniawie budowany był przez dziesięć lat począwszy od 1976 roku. Układ technologiczny dostosowany był do wymogów jakościowych tamtych czasów. Obecnie nie przystawał do coraz ostrzejszych norm i przepisów regulujących jakość wody pitnej. Zdecydowano się na kompleksową modernizację, bez półśrodków w postaci częściowych, też kosztownych, inwestycji. Produkcja wody na ujęciu w Sieniawie odbywała się ręcznie bez żadnej automatyki i aparatury kontrolno pomiarowej. Pracownicy często mieli bezpośredni kontakt z chemikaliami stosowanymi w procesie uzdatniania wody, mogło to być nawet niebezpieczne dla ich zdrowia.

Z unijnych pieniędzy
Wykonawca robót, wyłoniony w trakcie przetargu konsorcjum firm Seen Techonogie i Mostostal Warszawa, zapewnia, że jakość wody i jej walory smakowe będą znakomite. Warto zaznaczyć, że modernizacja ujęcia wody w Sieniawie jest jednym z zadań realizowanych w ramach unijnego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna-I etap”. – To najkosztowniejsze zadanie, w ramach całego projektu. Szacujemy, że koszt inwestycji przekroczy kwotę 30 mln zł. Dofinansowanie z Unii Europejskiej ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko dla zadania w Sieniawie wyniesie ponad 16 mln zł. – mówi Marcin Niepokój - Kierownik Zespołu ds. Finansowych i Realizacji Projektu-JRP z krośnieńskiego MPGK.
 
59013096876497568711120801421299484238

Warto odwiedzić