• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ZUW “Wisłok” w Iskrzyni

Zakład Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni zlokalizowany jest w odległości ok. 10 km od miasta Krosna, na pograniczu dwóch miejscowości (Iskrzyni i Krościenka Wyżnego) oraz dwóch gmin – Korczyny i Krościenka Wyżnego. Nazwa zakładu pochodzi od nazwy miejscowości Iskrzynia, gdzie realizowano pierwszy etap jego budowy tj. ujęcie wody surowej.

Prace studialne i projekty techniczne tego zakładu wykonało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie latach 1965-1971.Głównym projektantem był mgr inż. Eugeniusz Latus.

Budowa zakładu trwała 4 lata, od 1970 r. do 1974 r., i realizowana była przez Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Hydrotechnicznych „HYDROINŻ” z Rzeszowa. Kierownikiem robót był mgr inż. Tadeusz Guzik.

Ze względu na deficyt wody w sieci, mimo niezakończonych prac budowlanych, podano wodę do odbiorców w listopadzie 1973 r. Zakończenie prac i przejęcie do eksploatacji ujęcia odbyło się 7 stycznia 1974 r. i wtedy też zakład osiągnął projektowaną wydajność 10 500 m sześc./dobę. Pozwoliło to na krótki czas zlikwidować niedobory wody w Krośnie.

Od 1975 r. do 1988 r. (przed uruchomieniem ZUW „Wisłok” w Sieniawie) wydajność zakładu zwiększano do 17 000 m sześc./dobę. Od 1988 r. (po uruchomieniu ZUW w Sieniawie) do 2013 r. wydajność zakładu wynosiła ok. 5500 m sześc./dobę.

Po modernizacji ZUW „Wisłok” w Sieniawie, zakończonej w 2013 r., zakład stał się rezerwowym. Celem utrzymania sprawności technicznej i technologicznej zakład pracuje cztery dni w tygodniu na pierwszej i drugiej zmianie, stąd produkcja spadła do 2500 m sześc./dobę.

Zakład składa się z dwóch organicznie związanych ze sobą obiektów, tj. ujęcia wody surowej i oddalonych o 700 m obiektów uzdatniania.

 

***

Ujęcie wody surowej – zlokalizowane jest w miejscowości Iskrzynia gmina Korczyna w km.149 + 500 rzeki „Wisłok”. Składa się z jazu piętrzącego wodę, osadników, studni zbiorczej, pompowni wody surowej. Jaz piętrzący to przegroda o długości 25 m z pięcioma ruchomymi, płaskimi zasuwami o długości 5 m i wysokości 3,3 m każda. Umożliwia zmagazynowanie w zbiorniku wodnym ok. 25 000 m sześc. wody. Ruch zasuw zabezpiecza zbiornik przed zamuleniem w okresach burzowych oraz naruszeniem konstrukcji podczas wiosennego pochodu kry lodowej. Woda z ujęcia przepompowywana jest do uzdatniania. Ujęcie wody objęte jest strefą ochrony bezpośredniej o pow. 1429 m kw., zgodnie z decyzją Wojewody Podkarpackiego z 2000 r.

Uzdatnianie wody – zakład uzdatniania zlokalizowany jest w miejscowości Krościenko Wyżne (gmina Krościenko Wyżne). Uzdatnianie wody zgodnie z założeniami dotyczącymi klasy wód powierzchniowych odbywa się poprzez koagulację, filtrację na filtrach pośpiesznych otwartych piaskowo antracytowych. Proces uzdatnienia kończy dezynfekcja lampą UV, chlorem ciekłym i dwutlenkiem chloru. Ostatnim punktem na zakładzie jest zbiornik wody czystej o pojemności 500 m sześc. i pompownia wody czystej.

 

***

Średniodobowa produkcja w zakładzie wynosi obecnie ok. 2500 m sześc./dobę przy zdolności produkcyjnej 5500 m sześc./dobę. Obecnie zakład produkuje rocznie ok. 540 tys. m sześc. wody.

Zakład od 1998 r. jest systematycznie modernizowany. Wykonano generalny remont ujęcia wody surowej wraz z odmuleniem i umocnieniem brzegów zbiornika wodnego, zmodernizowano pompownię wody czystej, zmieniono technologię koagulacji wprowadzając nowy koagulant na bazie glinu. W listopadzie 2006 r. do dezynfekcji wody zastosowano promieniowanie ultrafioletowe.

Ze względu na konieczność zabezpieczenia wody do picia w sieci magistralnej przed wtórnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym zastosowano oprócz chloru gazowego dwutlenek chloru. Proces technologiczny dozowania dwutlenku chloru rozpoczęto w sierpniu 2012 r. Dozowanie chloru i dwutlenku chloru odbywa się równolegle, ale w związku z wprowadzeniem dwutlenku dawkę chloru zmniejszono do 0,3 mg/L. W marcu 2020 r. wprowadzono automatyczne dawkowanie koagulantu w zależności od przepływu i mętności wody surowej.

 

Kierownik ZUW „Wisłok” w Iskrzyni – Krzysztof Obrzut

Adres:

Zakład Uzdatniania Wody "Wisłok" w Iskrzyni,

Krościenko Wyżne, ul. Krótka 4

38-422 Krościenko Wyżne

tel. 13 47 48 120