• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekty

dofinansowane


Image

Podsumowano wielkie inwestycje w ramach Projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap”

Rozbudowano miejską sieć kanalizacji sanitarnej, przebudowano awaryjne odcinki rurociągów, unowocześniono technologię oczyszczalni ścieków i stała się ona mniej uciążliwa dla otoczenia. Po większych ulewnych opadach deszczu nie powinny już tworzyć się rozlewiska wody na ulicach. Na lepszą wodę musimy jeszcze trochę poczekać.
Dzięki środkom finansowym, własnym i pozyskanym z Unii Europejskiej, krośnieńskie MPGK intensywnie modernizuje i rozbudowuje komunalną infrastrukturę. I są to tak wielkie i kosztowne inwestycje, że podwoiły wartość kapitałową spółki, a tym samym majątek miasta, prawie dwukrotnie.

Prace zbliżają się do końca. Chociaż może tego wizualnie nie było widać, bo starano się, tam gdzie to było możliwe, przeprowadzać je w sposób jak najmniej uciążliwy dla mieszkańców, to efekty już są widoczne. Przypomnijmy więc, że w ramach projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap”, który jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko wykonano już dziesięć zadań. Zakończeniu wszystkich robót liniowych, w ramach tego projektu, poświęcona była konferencja prasowa w dniu 09 kwietnia br.

Spore oszczędności
- Początek realizacji naszych projektów, jeszcze w zakresie wyłaniania wykonawców w przetargach, to był dobry dla inwestorów czas. Zaczynał się już powoli kryzys i wykonawcy podejmowali się wykonania poszczególnych zadań za mniejsze, niż początkowo przypuszczaliśmy, pieniądze. Zaoszczędziliśmy sporo pieniędzy. Środki te oczywiście całkowicie nie przepadły. Będą mogły z nich skorzystać te przedsiębiorstwa, dla których zabrakło pieniędzy unijnych we wcześniejszych konkursach. Wpłynęło to jednak również na wysokość dotacji, która po uwzględnieniu tych oszczędności została obniżona do kwoty 42.133.368,51 zł – mówi Janusz Fic, prezes krośnieńskiego MPGK.

Rozdział kanalizacji i modernizacja głównych kolektorów
W centrum miasta, w zlewni rzeki Lubatówki, pod koniec ubiegłego roku zakończono rozdział kanalizacji ogólnospławnej na sanitarną i deszczową (I i II etap). Kanalizacja sanitarna odprowadza ścieki do miejskiej oczyszczalni, a kanalizacja deszczowa odprowadza teraz wodę wprost do rzeki Lubatówki. W ramach zadnia dokonano rozdziału kanalizacji sanitarnej o długości 15 km oraz przebudowano sieć wodociągową o długości 3,8 km. Wartość tego zadania to ponad 11 milionów złotych. Następnym zadaniem realizowanym w ramach unijnego projektu była „Modernizacja głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej”. Wybudowane przed 40 laty bardzo często ulegały awariom, bywało, że ścieki przedostawały się na zewnątrz albo do środka przedostawała się woda. Prace wykonywane były trzema nowoczesnymi metodami bezwykopowymi, czyli bez potężnych wykopów i zwałów ziemi na głównych ulicach miasta. Co ciekawe to metody tańsze niż zwykłe tradycyjne. Koszt tego zadania zamknął się w kwocie ponad 14,7 miliona złotych. Łączna długość zmodernizowanych kolektorów sanitarnych wyniosła 14,85 km.

Prace na Starówce …
Stan techniczny przewodów wodociągowych na Rynku i jego najbliższych okolicach w trakcie długoletniej eksploatacji uległ znacznemu pogorszeniu. Bardzo często dochodziło tam do awarii i uciążliwych dla mieszkańców przerw w dostawie wody. Prace ziemne prowadzone były w rejonie ulic: Sienkiewicza, Ordynackiej,  Kazimierza Wielkiego i Franciszkańskiej. Kosztem ponad 500 tysięcy złotych przebudowano łącznie 0,51 km sieci wodociągowej.
 
…i jej okolicach oraz w Iwoniczu
Rozbudowano również miejską sieć kanalizacji sanitarnej. Na ulicy Popiełuszki w Krośnie wybudowano 0,92 km sieci kanalizacji, do której może podłączyć się 116 osób (koszt zadania to 175 tysięcy złotych. Na ulicy Wisze wybudowano 2,43 km sieci kanalizacji sanitarnej, do której może podłączyć się 265 osób (koszt 1,224 tysięcy złotych).
Przebudowano kanalizację i uporządkowano jej system w Iwoniczu-Zdroju poprzez rozdzielenie ścieków bytowych od wód opadowych. Nowo wybudowana sieć kanalizacji służy do odprowadzania ścieków, a istniejące kanały wykorzystywane są do odprowadzania deszczówki. Łącznie wybudowano 8,29 km nowej sieci, powstało 5 przepompowni. Po zakończeniu prac, wszystkie ścieki bytowo–gospodarcze z Iwonicza-Zdroju tłoczone są do systemu kanalizacyjnego Krosna w oparciu o zawartą umowę pomiędzy gminą Iwonicz-Zdrój a MPGK Krosno. Całkowita wartość zadania to ponad 6 milionów złotych.

Technologia XXI wieku w oczyszczalni ścieków
W ramach unijnego projektu na terenie miejskiej oczyszczalni ścieków przy ulicy Drzymały wybudowano elektrownie biogazową, w której wykorzystuje się gaz powstały w wyniku oczyszczania ścieków. Dzięki temu ponad 80 procent energii wykorzystywanej przez oczyszczalnię pochodzi z własnego źródła. Warto dodać, że inwestycję zrealizowano jeszcze w 2009 roku, kiedy nie było pewne, że będzie ona sfinansowana w części ze środków unijnych. Koszt jej budowy to prawie cztery miliony złotych.
Inwestycja pod nazwą „Hermetyzacja otwartych zbiorników osadu wraz z filtrami biologicznymi do neutralizacji odorów” powinna ucieszyć mieszkańców dzielnicy Białobrzegi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii i uszczelnieniu zbiorników osadu uciążliwość sąsiedztwa oczyszczalni znacząco się zmniejszyła, a przykre zapachy, które czasami dokuczały mieszkańcom, powinny ulec znaczącemu zmniejszeniu. Inwestycja ta kosztowała ponad milion złotych. Kolejnym zadaniem realizowanym w ramach unijnego projektu na terenie oczyszczalni była budowa słonecznej suszarni odwodnionych osadów ściekowych. Osady ściekowe są suszone na szczelnej płycie z zatopionymi w niej rurami ogrzewania podłogowego. Osad podczas intensywnego suszenia zostaje przekształcony w granulat o około 20 procentowej zawartości wody. Zmniejsza się jego objętość, a tym samym i koszty zagospodarowania. W takiej postaci już z powodzeniem może być spalany w cementowniach, służyć jako komponent do produkcji paliw lub do wykorzystania w rolnictwie np. do uprawy roślin energetycznych. Koszt inwestycji to ponad siedem milionów złotych.

Pozostała jeszcze Sieniawa
Ostatnim, najkosztowniejszym i największym, ale będącym jeszcze w trakcie realizacji zadaniem w ramach unijnego projektu jest „Modernizacja zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie”. To największe ujęcie wody pitnej dla Krosna. Zakończenie inwestycji planowane jest na październik tego roku. W tej chwili prace zaawansowane są na poziomie ponad 70 procent. Wartość inwestycji to ponad 29 milionów złotych.

- Przebudowane będzie wszystko, stara zostanie tylko zapora. Modernizacja obejmie unowocześnienie procesu technologicznego uzdatniania wody, wydajność zakładu oraz jakość produkowanej wody będzie dostosowana do obecnego zapotrzebowania na wodę, a także dyrektyw unijnych w zakresie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi – mówi Janusz Fic.

 


Warto odwiedzić