• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Projekty

dofinansowane


Image

Renowacja kanalizacji bez korków na mieście

Po raz pierwszy w Krośnie renowacja kanalizacji sanitarnej jest wykonywana metodami bezwykopowymi. Są one tańsze od tradycyjnych, a o tym, że coś jest na ulicy robione świadczą dziwne samochody z dymiącymi kominkami oraz inny sprzęt specjalistyczny wzbudzający zainteresowanie przechodniów.

- Do renowacji głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej przymierzaliśmy się już od kilku lat. Niektóre liczą sobie już ponad 40 lat i ich stan jest kiepski. Nasze przypuszczenia potwierdziły specjalistyczne badania wykonane przy pomocy inspekcji telewizyjnej. Kiedy pojawiła się możliwość współfinansowania tego zadania z pieniędzy unijnych wytypowaliśmy 14,7 km najbardziej zniszczonych kanałów do renowacji – mówi Jan Guzik, dyrektor do spraw technicznych MPGK w Krośnie.

Taniej niż tradycyjnie

Renowacja kolektorów sanitarnych odbywa się metodami bezwykopowymi. Choć trudno w to uwierzyć są one tańsze niż tradycyjne metody. Unika się dodatkowo paraliżu komunikacyjnego miasta, bo przecież często kolektory biegną wzdłuż ulic, są na miejskich placach, skwerach. Położone są też na bardzo dużych głębokościach, przekraczających niekiedy 5 metrów i wymagałyby potężnych wykopów i zwałów ziemi obok. Modernizacja odbywa się przy pomocy trzech różnych metod. Najczęściej stosowana będzie metoda shortliningu – polegająca na wprowadzeniu do wnętrza odnawianego kanału nowego przewodu złożonego z krótkich odcinków rur PVC-U o średnicy zewnętrznej nieco mniejszej od średnicy wewnętrznej tego kanału.

Kolejna to metoda burstiningu – polega na wymianie rurociągów poprzez przeciąganie przez istniejący kanał głowicy kruszącej wpychającej fragmenty kruszonych rur w otaczający je grunt i jednoczesnym wciąganiu za głowicą nowego przewodu składanego z krótkich odcinków PVC-U o określonej średnicy.

I wreszcie trzecia metoda rękawa uszczelniającego z żywic poliestrowych. Polega ona na tym, że do kanału wprowadza się elastyczny rękaw nasączony termoutwardzalnymi żywicami. Po jego wciągnięciu jest on termicznie utwardzany powodując szczelne przylgnięcie do naprawianego przewodu.

Za unijne pieniądze

Wykonawcą robót jest Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie we współpracy z konsorcjum Eko-Service Sp. z o.o. z Chrzanowa. Prace, których koszt określono na ponad 16 milionów złotych, mają potrwać do lutego 2013 roku. Zadanie „Modernizacja głównych kolektorów kanalizacji sanitarnej”, wchodzi w zakres projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I Etap”. Wartość Projektu to 115.044.886,00 zł. w tym dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 50.071.228,38 zł. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

17397052531908789270


Warto odwiedzić