• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Kolejne instalacje produkują prąd dla naszej spółki

Kolejne trzy instalacje fotowoltaiczne zostały włączone do systemu obiektów prądotwórczych, które wytwarzają energię elektryczną dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. Aktualnie Spółka posiada 12 instalacji fotowoltaicznych o łącznej mocy 1611 kW, a kolejne są w budowie lub czekają już na uruchomienie.


Krośnieński Holding Komunalny systematycznie rozbudowuje sieć obiektów prądotwórczych i dąży do niezależności energetycznej poprzez budowę instalacji wytwarzających energię na potrzeby własne Spółki.

Nowe instalacje, które zostały włączone do sieci, powstały na terenach Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, Zakładu Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie oraz w Zakładzie Uzdatniania Wody „Wisłok” w Iskrzyni.

Największa z tych instalacji ma moc ok. 243 kW i znajduje się na dachu reaktora biologicznego w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów. Druga, o mocy ok. 74 kW, stanęła na terenie Zakładu Uzdatniania Wody w Sieniawie, a trzecia, najmniejsza, o mocy 50 kW, powstała na dachu budynku Zakładu Uzdatniania Wody w Iskrzyni. Ich łączna moc to ok. 367 kW.

Instalacje te są uzupełnieniem istniejącej infrastruktury prądotwórczej i wpływają na poprawę samowystarczalności energetycznej poszczególnych zakładów oraz całej Spółki. Po ich włączeniu do sieci Krośnieński Holding Komunalny posiada 16 obiektów prądotwórczych o łącznej mocy ok. 3495 kW, w tym 12 instalacji produkujących energię ze słońca, czyli instalacji fotowoltaicznych, małą elektrownię wodą, instalację kogeneracyjną ORC oraz 3 silniki na biogaz.

– Niezmiennie inwestujemy w odnawialne źródła energii i produkcję własnej energii elektrycznej. W dobie kryzysu energetycznego jest to niezwykle ważny kierunek rozwoju. Nasza Spółka dąży do niezależności energetycznej, dlatego mamy dalsze plany rozbudowy naszych mocy produkcyjnych oraz systemów magazynowania energii – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

***

Na budowę trzech nowych instalacji fotowoltaicznych Spółka pozyskała dofinansowanie z Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Budowa instalacji powstałych przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów i ZUW „Wisłok” w Sieniawie kosztowała ok. 883 tys. zł (netto) i została dofinansowania przez NFOŚIGW w Warszawie, w ramach programu Ciepłownictwo powiatowe – pilotaż. Dotacja NFOŚIGW wynosi ok.  265 tys. zł, a preferencyjna pożyczka z możliwością umorzenia stanowi ok. 618 tys. zł.

Natomiast budowa fotowoltaiki na dachu ZUW „Wisłok” w Iskrzyni kosztowała ok. 165,5 tys. zł (netto) i została dofinansowana przez WFOŚiGW w Rzeszowie. Dofinansowanie z formie pożyczki zwrotnej z możliwością umorzenia wyniosło 132 tys. zł.

***

Na włączenie do sieci czeka jeszcze instalacji fotowoltaiczna o mocy 100 kW, która w ub. roku powstała na terenie Oczyszczalni Ścieków przy ul. Drzymały. Jej budowa kosztowała blisko 586 tys. zł i podobnie jak instalacje powstałe przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów i ZUW w Sieniawie została dofinansowana przez NFOŚIGW w ramach programu Ciepłownictwo powiatowe – pilotaż. Dotacja NFOŚIGW do inwestycji wynosi ok. 176 tys. zł, a preferencyjna pożyczka ok. 410 tys. zł.

Na etapie końcowym jest rozbudowa instalacji znajdującej się na dachu budynku administracyjnego Spółki przy ul. Fredry 12. Obok istniejącej już instalacji fotowoltaicznej o mocy 40 kW powstaje instalacja o mocy 78 kW.

To jednak nie koniec inwestycji Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego w zakresie budowy własnych instalacji prądotwórczych. W planach Spółki są już kolejne projekty i nowe przedsięwzięcia.


Warto odwiedzić