• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Gaz droższy nawet o 1750% dla samorządowej Grupy Zakupowej

Wspólny zakup gazu przez 37 członków Grupy Zakupowej, prowadzonej przez MPGK Krosno, nie uchronił ich przed drastycznym wzrostem cen tego paliwa. W porównaniu do przetargu z 2020 r. gaz zdrożał o ponad 740% dla podmiotów niechronionych oraz od ok. 270% do 1750% dla podmiotów chronionych i mieszanych, tj. chronionych tylko częściowo.

 

Kryzys na rynku paliw i wzrost cen gazu dotknął także członków Grupy Zakupowej, którzy – mimo preferencyjnych warunków i grupowego zakupu – za dostawę tego paliwa zapłacą w tym sezonie znacznie więcej niż w minionych latach. Chodzi o blisko 250 podmiotów, które obsługuje Grupa, w tym m.in.: urzędy gmin z podległymi im jednostkami, powiaty, szkoły wyższe czy przedsiębiorstwa komunalne lub mieszkaniowe.

***

Po raz pierwszy od czasu utworzenia Grupy Zakupowej w pierwszym postępowaniu przetargowym nie udało się wyłonić podmiotu, który byłby zainteresowany dostawą paliwa gazowego dla Grupy Zakupowej. W tym przetargu nie została złożona żadna oferta.

Przed uruchomieniem postępowania przetargowego bardzo wnikliwie analizowaliśmy sytuację rynkową i wszystkie okoliczności, które mogłyby wpłynąć na utrudnienia w pozyskaniu ofert. Nie spodziewaliśmy się jednak, że nikt nie będzie zainteresowany naszym postępowaniem – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

W ponowionym postępowaniu przetargowym na kompleksową dostawę gazu dla członków Grupy Zakupowej została złożona jedna oferta i to tylko na dostawę gazu dla podmiotów niepodlegających ochronie. Ofertę dla tej części zamówienia złożyła spółka PGNiG Obrót Detaliczny, proponując cenę 55,526 gr/kWh.

Otrzymana oferta jest znacznie wyższa od obecnie obowiązującej ceny w Grupie, która wynosi 7,520 gr/kWh dla taryf od W-1 do W-3 oraz 7,473 gr/kWh dla taryf od W-4 do W-5. Takie stawki obowiązują jednak tylko do końca października br. Nowa cena (55,526 gr/kWh) będzie obowiązywać od 1.11.2022 r. przez okres 14 miesięcy, czyli do 31.12.2023 r., co stanowi wzrost ceny o 742%.

***

Dążąc do zapewnienia bezpieczeństwa dostaw gazu również dla pozostałych członków Grupy, czyli tzw. podmiotów mieszanych, tj. częściowo podlegających ochronie taryfowej, po unieważnieniu postępowania przetargowego, zdecydowano o przeprowadzeniu procedury wyboru Wykonawcy w trybie „z wolnej ręki”.

Propozycje cenowe dla tej części podmiotów z Grupy Zakupowej przedstawiła spółka PGNiG Obrót Detaliczny.

Dla podmiotów chronionych, czyli według Ustawy o ochronie odbiorców paliw gazowych z 26.01.2022 r. mających gwarancję ceny taryfowej, zaoferowana została stawka 20,017 gr/kWh. Do grupy tej zaliczają się m.in.: szkoły, przedszkola, żłobki szpitale, domy pomocy społecznej, czy inni odbiorcy społecznie wrażliwi.

Dla podmiotów mieszanych, tj. takich, które tylko w określonej części korzystają z ochrony, PGNiG Obrót Detaliczny zaproponowało stawkę 131,169 gr/kWh. W ich przypadku za wolumen zapotrzebowania wyłączony z ochrony zapłacą ponad 1752% więcej niż płacili wcześniej. Dedykowana im stawka jest blisko 240% wyższa niż nowa stawka dla podmiotów niechronionych, uzyskana w ostatnim postępowaniu przetargowym. Wynika to ze znaczących wzrostów gazu na rynku giełdowym w porównaniu do pierwszego postępowania, w którym dla tej grupy odbiorców nie było w ogóle ofert.

Dzięki temu, że jesteśmy w Grupie Zakupowej i wcześniej podjęliśmy działania związane z przeprowadzeniem postępowań na usługę dostawy paliwa gazowego, udało się nam pozyskać wiążące oferty dla całej Grupy Zakupowej – wyjaśnia prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Kryzys na rynku energii potęguje niepewność co do zabezpieczenia gazu na najbliższy okres zimowy. Obawy o dostępność paliwa gazowego wpływają automatycznie na wzrost cen na rynku i obawiam się, że to może nie być koniec wzrostowego trendu cen – dodaje Janusz Fic.

***

Ceny gazu wzrosły drastycznie. Konsekwencje nieuniknionych podwyżek odczują wszyscy, ponieważ koszty gazu przełożą się na koszty usług, w tym usług komunalnych, a także na budżety wszystkich samorządów.

Wartość zamówienia gazu dla całej Grupy Zakupowej na okres 14 miesięcy, czyli od 1.11.2022 r. do 31.12.2023 r., wynosi prawie 39 mln zł (brutto). Oznacza to wzrost ceny o ponad 300% dla porównywalnych warunków z roku ubiegłego, kiedy ten sam wolumen gazu kosztował niecałe 13 mln zł.

Bardzo trudny rok przed nami! Wcześniej mieliśmy bardzo korzystnie rozstrzygnięte postępowanie przetargowe dla Grupy Zakupowej, ale od listopada musimy zmierzyć się z drastycznymi podwyżkami cen gazu – mówi Janusz Fic. – Konsekwencje wyższych cen paliw i energii odczujemy wszyscy. W samorządach i spółkach takich jak nasza na pewno zmniejszą się wydatki inwestycyjne. Trzeba będzie również szukać oszczędności w zużyciu gazu i przygotować się na podwyższone koszty zakupu tego paliwa – dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i lider Grupy Zakupowej.

***

Grupę Zakupową tworzy 37 członków, którzy reprezentują interesy blisko 250 podmiotów. W skład Grupy Zakupowej wchodzą m.in: gminy Besko, Boguchwała, Dębica, Dukla, Dydnia, Jedlicze, Haczów, Lesko, Miejsce Piastowe, Olszanica, Rymanów, Sanok, Tarnowiec, Wojaszówka, Zagórz, Gmina Miasto Krosno, Gmina Miasta Sanoka wraz z podległymi im jednostkami, powiat leżajski, powiat sanocki oraz Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o. o., Klasztor Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów w Krośnie, Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie, Lasy Państwowe Nadleśnictwo Kolbuszowa, Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o. o., Starachowickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego "Wspólny Dom" Sp. z o.o., Uczelnia Państwowa im. Jana Grodka w Sanoku, Zakład Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Starachowicach.


Warto odwiedzić

Zgłoś awarię

994 - Całodobowe pogotowie wodociągowo-kanalizacyjne

Numer stacjonarny:
13 47 48 314

Zaloguj się do e-BOK

 

 

Logo KHK pion

Dane adresowe

Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

ul. A. Fredry 12, 38-400 Krosno

tel: 13 474 84 00
       13 474 83 20

fax: 13 474 86 20

email: poczta@khk.krosno.pl

Inspektor ochrony danych:

Karol Franus

IOD@khk.krosno.pl

Biuro Obsługi Klienta

Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o.

ul. A. Fredry 12, 38-400 Krosno

Godziny pracy:

poniedziałek 7:00-17:00,
wtorek-piątek: 7:00 -16:00,
soboty, niedziele: nieczynne

tel: 13 474 83 16
       13 474 83 60
      
785 008 316

email: bok@khk.krosno.pl

eKrosno

Strona przygotowana w ramach projektu pn. „Zaangażowani w eKrosno – Inteligentne rozwiązania systemów przetwarzania danych dla mieszkańców Krosna” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020 oraz budżet państwa.

Image
© MPGK 2023