• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Ogólnopolskie sympozjum w Krośnie

W dniu 9 czerwca w Krośnie odbyło się ogólnopolskie seminarium

„Wpływ środków pomocowych Unii Europejskiej na funkcjonowanie przedsiębiorstwa na bazie doświadczeń MPGK Krosno Sp. z o.o. – 70-lecie wodociągów krośnieńskich”. Organizatorem sympozjum było Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej  w Krośnie, które w tym roku będzie również organizatorem XVIII Pielgrzymki Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska na Jasną Górę.
W ubiegłym roku Krosno znalazło się na szlaku wybranych miast Polski, w których już od 18 lat gości Pielgrzymkowy Krzyż. Przyjęliśmy go od przedstawicieli Miasta  i  Wodociągów w Katowicach.
W ramach pełnienia roli gospodarza i organizatora poszczególne przedsiębiorstwa zobligowane są również do zorganizowania ogólnopolskiego seminarium i prezentacji swojego miasta i przedsiębiorstwa.
       Spotkanie zaingurowała uroczysta Msza św. pod przewodnictwem  Ks. Arcybiskupa Józefa Michalika w Bazylice Kolegiackiej pod wezwaniem Świętej Trójcy w Krośnie.  W hali widowiskowo – sportowej MOSiR-u rozpoczęła się sesja tematyczna.  Poprzedziło ją powitanie zebranych przez Prezesa MPGK Janusza Fica, a także wręczenie okolicznościowych medali wyróżnionym gościom oraz współpracującym z naszym przedsiębiorstwem Wójtom i Burmistrzom sąsiednich Gmin.
       Wygłaszanie referatów zainicjował Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki, którego wystąpieniu towarzyszyła projekcja filmu „ Niepowtarzalne miasto w wyjątkowym miejscu” promującego nasze miasto.
        Z działalnością Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej w Krośnie zapoznał zaproszonych gości Pan Janusz Fic – Prezes Zarządu MPGK.
       Dyrektor ds. finansowych, Zdzisław Syzdek, przybliżył zebranym zagadnienia dotyczące pozyskiwania przez Spółkę unijnych  środków pomocowych. W ubiegłym roku dzięki tym środkom Spółka zakończyła realizację bardzo ważnej inwestycji - modernizacji miejskiej ciepłowni „Łężańska”.
       Szczególnie miło było nam gościć Pana Stanisława Rybickiego, który od 1951 r. do chwili obecnej jest czynnym zawodowo projektantem i konsultantem w zakresie zaopatrzenia w wodę. Były docent na Wydziale Inżynierii Środowiska i Architektury Politechniki Krakowskiej, senior Rybicki, zajmuje się wdrażaniem nowoczesnych technologii uzdatniania wody i dostosowywaniem polskiego sektora wodociągowego do wymogów unijnych. Nasz gość był także współtwórcą powstania Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”,   tj. organizacji zrzeszającej ponad 400 przedsiębiorstw wodociągów i kanalizacji. W 2000 r. został uhonorowany godnością Członka Honorowego Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Jest działaczem Polskiego Zrzeszenia Inżynierów i Techników Sanitarnych. Pełnił funkcje: wiceprezesa Zarządu Głównego i prezesa Oddziału Krakowskiego. Jest autorem wielu monografii książkowych i kilkuset artykułów.  Docent Rybicki zaprezentował „Koncepcję modernizacji Zakładu Uzdatniania Wody  w  Sieniawie”.
       Z „Systemem zaopatrzenia w wodę aglomeracji krośnieńskiej” zapoznał uczestników Dyrektor ds. technicznych - Jan Guzik. Pan Jan Guzik przybliżył ponadto  fakt 547-lecia wodociągów krośnieńskich. Zaprezentował również współczesne tłumaczenie dokumentu Króla Polski, Kazimierza Jagiellończyka, z 1461 r. „Zezwolenie królewskie na zakładanie wodociągów podziemnych w Krośnie”. Bardzo ciekawym referatem było wystąpienie Pani Anny Muzyczuk z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie na temat „Krośnieńskie wodociągi w świetle odkryć archeologicznych”.
     Barwną opowieść z pięknymi zdjęciami zatytułowaną „Woda dla lasu i las dla wody” mogliśmy wysłuchać dzięki Panu dr Edwardowi Marszałkowi z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie.
     Wspaniałą niespodziankę sprawił nam wspomniany już Pan docent Stanisław Rybicki, który podzielił się historią swojej znajomości z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. W 1951 r. poznał osobiście księdza Karola Wojtyłę i odtąd należał do powstałego wokół niego środowiska. Był uczestnikiem  i współorganizatorem wielu wypraw górskich oraz kajakowych, które utrwalał na zdjęciach i we wspomnieniach. Pan Stanisław Rybicki zaprezentował ( w wersji elektronicznej) wystawę „Prowadzi nas szlakami prawdy”, która jest prezentacją unikatowych zdjęć z lat 1952-1954 przedstawiających młodego księdza Karola Wojtyłę w otoczeniu przyjaciół, z którymi spędzał wolny czas. Wspólne wędrowanie po górach, zimowe wyjazdy na narty, spływy kajakowe utrwalone na fotograficznej kliszy przybliżają nam te czasy, a równocześnie pozwalają stać się świadkami początków kształtowania się niezwykłej przyjaźni, jaka była przywilejem tej grupy osób. Na długo pozostaną w pamięci fascynujące opowieści oraz prezentacja albumu „Karol Wojtyła 1952-1954 – Wiara – Droga - Przyjaźń”.
     Uzupełnieniem do prezentacji Pana Stanisław Rybickiego była prezentacja Pana Jana Guzika „Górskie ślady wiary” składająca się z cyklu współczesnych fotografii ze szlaków, które ponad pół wieku wcześniej przemierzał późniejszy Ojciec Św. Jan Paweł II.
    Sympozjum zaszczycili swoją obecnością Parlamentarzyści: Stanisław Piotrowicz, Piotr Babinetz, Prezydent Miasta Krosna Piotr Przytocki wraz z z-cą Bronisławem Baranem, ks. Grzegorz Krząkała - Duszpasterz Krajowy Pracowników Wodociągów, Kanalizacji, Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska,  ks. Prałat Karol Bryś, Pan Antoni Tokarczuk – Dyrektor Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”, Radni Miasta Krosna, Wójtowie  i Burmistrzowie z sąsiednich gmin oraz przedstawiciele Przedsiębiorstw Wodociągowych z całej Polski.

Zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć.

 


Warto odwiedzić