• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Ciepło ma swoją cenę!

Niedługo skończy się  lato, przyjdzie czas jesiennej słoty, potem długich, zimowych wieczorów.

Wtedy najlepiej czujemy się w domu, pełnym ciepła i  rodzinnej atmosfery. Lubimy sobie siąść w dużym wygodnym i bujanym fotelu delektując się przyjemną atmosferą.  Ale niestety te piękne przytoczone wizje kosztują nas nie mało!  A wszystko przez to ciepło, którego  cena ciągle niestety wzrasta...
W znacznym zakresie producentem i zarazem dostawcą ciepła  na terenie Miasta Krosna, obiektów użyteczności publicznej i przemysłu jest Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Krośnie Sp. z o.o., które za pomocą Oddziału Energetyki Cieplnej przy ul. Łężańskiej dostarcza energię cieplną tak bardzo potrzebną do centralnego ogrzewania i centralnej ciepłej wody.
Od dnia  18 czerwca br., odbiorców energii cieplnej zasilanych z ciepłowni Łężańska przez MPGK Krosno Sp. z o.o. – Oddział Energetyki Cieplnej w Krośnie – obowiązuje nowa taryfa. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził nową taryfę, która  została opublikowana w Dzienniku Urzędowym Województwa Podkarpackiego Nr 37 z dnia 3 VI 2009r.  Nowe ceny i stawki opłat za ciepło będą obowiązywać  do 30 czerwca 2010r.  Taryfa zakłada średni wzrost cen i stawek opłat o 18,19%.
Główną przyczyną wzrostu cen  ciepła wytwarzanego przez Oddział jest wzrost cen węgla kamiennego oraz energii elektrycznej. W strukturze  kosztów ponoszonych przez Oddział, koszt zakupu miału węglowego wynosi około 53,7%, natomiast energii elektrycznej 5,8%.
W stosunku do aktualnie obowiązującej taryfy nastąpił wzrost cen miału węglowego z 219 zł/Mg do 342 zł/Mg. tj. o 42%. Ponadto ceny energii elektrycznej w porównaniu do roku ubiegłego wzrosły o 27,8%.
Ostatnie kilka lat dla Oddziału Energetyki Cieplnej to ciągłe inwestycje w modernizacje istniejących źródeł ciepła. Efektem tych działań jest zmodernizowanie czterech z sześciu posiadanych kotłów. Zastosowanie w zmodernizowanych kotłach nowoczesnych rozwiązań, oraz zakup paliwa o wyższej wartości opałowej i mniejszej zawartości popiołu i siarki sprawiło, że znacznie obniżone zostało  szkodliwe oddziaływanie naszej działalności na środowisko naturalne. Obecna sprawność wytwarzania ciepła zwiększyła się z 70% na  ponad 80%, czego wymiernym efektem jest spalanie coraz mniejszej ilości paliwa i tym samym relatywna obniżka kosztów produkcji ciepła.
W ostatnich latach podjęliśmy szereg działań w celu poprawy efektywności produkcji ciepła. Działania te przyniosły wymierne efekty ale wobec znacznego wzrostu cen węgla zmuszeni zostaliśmy do zmiany cen za ciepło. Dalsze prowadzenie tej działalności przy ujemnych wynikach finansowych mogłoby bowiem zagrozić bezpieczeństwu dostaw ciepła dla naszych odbiorców. -  powiedział Janusz Fic - Prezes Zarządu MPGK Krosno Sp. z o.o.

 


Warto odwiedzić