• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Biłgoraj zainteresowany transformacją energetyczną Krosna

Delegacja z Biłgoraja przyjechała do Krosna, aby poznać doświadczenia Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego w zakresie transformacji energetycznej Elektrociepłowni Krosno. System ciepłowniczy Krosna od 2013 r. oparty jest na ekologicznej biomasie, a za około rok będzie bazował na paliwie wytworzonym poprzez termiczne przetwarzanie pozostałości z sortowania odpadów.

Samorząd Biłgoraja przygotowuje się do transformacji energetycznej miejskiej sieci ciepłowniczej, bazującej obecnie w 100% na miale węglowym. Poszukując dobrych i sprawdzonych rozwiązań przedstawiciele miasta Biłgoraja przyjechali do Krosna, aby zapoznać się z osiągnięciami Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który na drogę transformacji energetycznej miejskiej ciepłowni wszedł już w 2013 r. Wówczas nasza spóła zaczęła sukcesywnie zastępować miał węglowy ekologicznym paliwem z biomasy, uzyskując status efektywnego systemu ciepłowniczego.

Szukaliśmy samorządu, który już bardzo dużo osiągnął w zakresie transformacji energetycznej, a Krosno z całą pewnością jest w tym temacie liderem w skali kraju. Po zapoznaniu się z działaniami spółki muszę powiedzieć, że mamy dużo do zrobienia, ale ta wizyta i zapoznanie się z osiągnięciami i rozwiązaniami wdrożonymi w Krośnie na pewno nam pomoże w stawianiu pierwszych kroków i wejściu na drogę transformacji energetycznej – mówi Janusz Rosłan, burmistrz Biłgoraja.

System ciepłowniczy Biłgoraja, oparty jest w 100% na miale węglowym, czeka w najbliższym czasie spora rewolucja. Miasto otrzymało dofinansowanie na projekt, dzięki któremu produkcja energii cieplnej będzie bazować na pracy pomp ciepła, zasilanych okresowo energią z fotowoltaiki lub silnikiem kogeneracyjnym na gaz.

Na pewno będziemy w kontakcie z Krosnem, będziemy dopytywać o doświadczenia i wdrożone rozwiązania. Jesteśmy na początku drogi, na którą Krosno weszło ponad 10 lat temu – podkreśla burmistrz Biłgoraja.

 


Warto odwiedzić