• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Delegacja z Przemyśla z wizytą w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów

Przedstawiciele przemyskiego magistratu, rady miejskiej i Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Przemyślu przyjechali do Krosna, aby zobaczyć, jak funkcjonuje Regionalne Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, a zwłaszcza biologiczna część instalacji, w której bioodpady przetwarzane są na kompost ogrodniczy „Krośniczek”.

Przyjazd delegacji z Przemyśla związany był z planami inwestycyjnymi Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych, w ramach których w mieście ma być rozbudowana istniejąca instalacja do przetwarzania bioodpadów.

Jesteśmy na etapie ubiegania się o wydanie pozwolenia środowiskowego na budowę, podobnej jak w Krośnie, instalacji do biologicznego przetwarzania odpadów i chcemy pokazać, przedstawicielom miasta i mieszkańców, jak funkcjonuje taka instalacja i co jest produktem końcowym jej pracy – mówi Piotr Przybylski, dyrektor ZMBPO w Przemyślu.

Członkowie delegacji zwiedzili całość Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, ale ich największe zainteresowanie wzbudziła biologiczna część instalacji, składająca się z 22 hermetycznych bioreaktorów i wyposażona w nowoczesny system hermetyzacji procesów stabilizacji i produkcji kompostu.

W Przemyślu planowana jest budowa instalacji zapewniającej zagospodarowanie bioodpadów z miasta, to jest około 12 tys. ton rocznie. Obaw jest sporo i dlatego w szerszym gronie postanowiliśmy zobaczyć, jak wygląda i jak pracuje taka instalacja, jak przetwarzane są bioodpady i co z nich powstaje. Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak to jest zorganizowane i jak funkcjonuje w Krośnie – stwierdza Mirosław Majkowski, radny Przemyśla.

***

Przypomnijmy – Biologiczna część krośnieńskiej instalacji przetwarzania odpadów powstała w 2021 r. i jest uznawana za jedną z najnowocześniejszych tego typu instalacji w województwie podkarpackim, a także w Polsce. Dzięki zastosowanym technologiom i rozwiązaniom wszystkie procesy biologicznego przetwarzania odbywają się w zamknięciu, w hermetycznych bioreaktorach. Dodatkowo obiekt wyposażony jest w płuczkę wodną i biofiltr do oczyszczania powietrza  poprocesowego, co sprawia, że instalacja jest praktycznie neutralna dla otoczenia.

 


Warto odwiedzić