• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Umowa za zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej na 2024 rok podpisana!

Krośnieński Holding Komunalny rozstrzygnął przetarg i podpisał umowę na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej na rok 2024. Dostawcą energii będzie firma Tauron Sprzedaż, która cenę energii dla Grupy będzie kalkulowała co kwartał według modelu opartego m.in. o dane z Towarowej Giełdy Energii.

 

Obecna sytuacja na rynku energii sprawiła, że Krośnieński Holding Komunalny – lider Grupy Zakupowej Energia Elektryczna – zdecydował się na zmianę formuły postępowania przetargowego na grupowy zakup energii i oparł go na modelu bazującym na cenach Towarowej Giełdy Energii, a nie jak dotychczas według modelu stałej ceny.

Cena energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej będzie ulegać zmianie co kwartał – wyjaśnia Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego. – Dostawca energii, który wygrał przetarg, czyli firma Tauron, będzie kalkulował ceny jednostkowe za 1 MWh energii elektrycznej w oparciu o notowania z Towarowej Giełdy Energii oraz o stałą marżę zaoferowaną z złożonej ofercie przetargowej – tłumaczy prezes Janusz Fic.

Ceny energii elektrycznej dla członków Grupy Zakupowej, tj. dla 386 podmiotów wchodzących w jej skład, będą przekazywane przez dostawcę co kwartał w terminach: do 10.09.2023 r., 10.03.2024 r., 10.06.2024 r., 10.09.2024 r.

Umowa na zakup energii elektrycznej dla Grupy Zakupowej została zawarta na 12 miesięcy, tj. od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r.

Ceny energii w ostatnim czasie ulegają dużym wahaniom, dodatkowo kontrakty terminowe na zakup energii na przyszły rok są wyceniane istotnie wyżej niż kontrakty na krótsze terminy czy też ceny w jakich prowadzone są bieżące rozliczenia. Wynika to z tego, że dostawcy energii przy dłuższych umowach kalkulują większe ryzyko na nieprzewidziane zdarzenia, których ostatnio nie brakowało. Dlatego po wnikliwej analizie sytuacji na rynku energii ogłosiliśmy postępowanie przetargowe w modelu zmiennej ceny, co w aktualnych uwarunkowaniach rynkowych wydaje się być korzystniejszym rozwiązaniem aniżeli kontraktowanie stałej ceny na cały rok rozliczeniowy – mówi prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i lider Grupy Zakupowej Energia Elektryczna.

Szacunkowe zapotrzebowanie na energię elektryczną w okresie obowiązywania umowy dla wszystkich podmiotów wchodzących w skład Grupy Zakupowej wynosi blisko 57 GWh. Wartość indeksu na Rynku Terminowym Produktów Energetycznych TGE z dn. publikacji ogłoszenia o zamówieniu, tj. z 1 czerwca 2023 r., wynosiła 631,75 zł/MWh.

 

***

W skład Grupy Zakupowej Energia Elektryczna wchodzą m.in.: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej – Krośnieński Holding Komunalny Sp. z o.o., Centrum Dziedzictwa Szkła Sp. z o.o., Cech Rzemiosł Różnych w Krośnie, CEDR ENERGO Sp. z o.o., ECO IMAGE Sp. z o.o., gminy: Baligród, Besko, Bukowsko, Chorkówka, Cisna, Czarna, Dębica, Dukla, Dydnia, Haczów, Jaśliska, Jedlicze, Komańcza, Korczyna, Krościenko Wyżne, Lesko, Miejsce Piastowe, Nowy Żmigród, Olszanica, Pilzno, Rymanów, Sanok, Solina, Tarnowiec, Tyrawa Wołoska, Wojaszówka, Zagórz i Zarszyn wraz z jednostkami podległymi, miasta: Sanok, Starachowice, Krosno wraz z jednostkami podległymi, powiaty: bieszczadzki, jasielski, krośnieński, leżajski i sanocki wraz z jednostkami podległymi, Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o. w Szczawnym, Gminne Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Tarnowcu Sp. z o.o., Jedlickie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Sp. z o.o., Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krośnie, Krośnieńska Spółdzielnia Mieszkaniowa w Krośnie, Latoszyn Zdrój Sp. z o.o., Leskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o. o., Muzeum Podkarpackie w Krośnie, Muzeum Ziemi Leżajskiej, Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Drogowych w Krośnie Spółka Akcyjna, REMONDIS KROEKO Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sp. z o.o., Sanockie Przedsiębiorstwo Gospodarki Mieszkaniowej Sp. z o.o., Sport Lesko Sp. z o.o., Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Jedność" w Krośnie, Uczelnia Państwowa w Sanoku, Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie.

 

Fot. pexels.com (zdjęcie ilustracyjne)

pexels rodolfo clix 1036936


Warto odwiedzić