• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


W naszej instalacji z bioodpadów powstaje kompost ogrodniczy

Z odpadów biodegradowalnych, które trafiają do instalacji biologicznej Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów, Krośnieński Holding Komunalny produkuje kompost ogrodniczy „Krośniczek”. Kompost sprzedawany jest do użyźniania gleby i nawożenia przydomowego ogrodu lub działki.

Kompost ogrodniczy „Krośniczek” powstaje z bioodpadów, tj. odpadów kuchennych – np. obierków z owoców i warzyw,  i odpadów zielonych – np. skoszonej trawy, liści, gałęzi, resztek kwiatów. Są to odpady organiczne, które ulegają biodegradacji.

Na kompost powstający w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów nasza Spółka posiada Decyzję Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pozwalającą na wprowadzenie go do obrotu jako organicznego środka poprawiającego właściwości gleby. Kompost ten może być stosowany do rekultywacji gruntów, pod trawniki lub do upraw roślin ozdobnych, rabatowych czy balkonowo-tarasowych. Szczególnie polecany jest do stosowania na glebach o niskiej zawartości próchnicy. W jego składzie są m.in.: fosfor, potas, wapń i magnez.

Zainteresowanie Krośniczkiem przerosło nasze oczekiwania, dlatego że jeszcze przed oficjalnym podaniem informacji o uruchomieniu sprzedaży, rozniosła się ona pocztą pantoflową, i sprzedaliśmy całość nagromadzonego zapasu, a było to blisko 1200 ton – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Kompost „Krośniczek” sprzedawany jest w cenie 80,00 zł (netto) za tonę. Tylko w kwietniu br. sprzedało się go ok. 1200 ton, a kolejne partie są w przygotowaniu.

Kompost produkujemy na bieżąco i sukcesywnie będziemy sprzedawać kolejne jego partie. Przed wprowadzeniem do obrotu jest on badany pod kątem składu fizykochemicznego, chemicznego i mikrobiologicznego – wyjaśnia Dorota Kornasiewicz, kierownik Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów.

Osoby zainteresowane kupnem kompostu ogrodniczego proszone są o kontakt z pracownikami Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów pod numerami telefonów: 13 474 81 23 i 13 474 81 27.

 

20230428 131131 public


Warto odwiedzić