• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


Internetowa tablica ogłoszeń stworzona przez miejską spółkę komunalną

Krośnieński Holding Komunalny, promując idee „drugiego życia” używanych rzeczy i recyklingu, a także rozbudowując funkcjonalność istniejącego przy PSZOK „Kącika rzeczy używanych”, uruchomił Internetowy Serwis Wymiany Rzeczy – www.pszokkrosno.pl. Służy on do zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń m.in. o rzeczach, które mieszkańcy chcą oddać innym za darmo.

Po trzech latach od uruchomienia nowego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Białobrzeskiej 108 w Krośnie oraz działającego tam „Kącika rzeczy używanych” Krośnieński Holding Komunalny postanowił pójść krok dalej i stworzył dla mieszkańców internetową platformę wymiany rzeczy.

Serwis www.pszokkrosno.pl jest miejscem do zamieszczania ogłoszeń przez mieszkańców, którzy zamiast wyrzucać niepotrzebne rzeczy, decydują się nadać im „drugie życie” i oddać je za darmo innym, a także anonsów z rzeczami, które trafiają do „Kącika rzeczy używanych”, działającego w ramach Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krośnie.

Platforma wymiany rzeczy została uruchomiona dla mieszkańców, aby dać im możliwość bezpłatnego pozbycia się zbędnych rzeczy, które zamiast stać się odpadem, mogą być jeszcze przydatne i ponownie wykorzystane przez inne osoby. Dzięki niej mieszkańcy, którzy chcą pozbyć się zbędnych i nieużywanych rzeczy, lub uważają, że dana rzecz jest sprawna i nadaje się do ponownego użycia przez innych, mogą bezpłatnie wystawić ogłoszenie z daną rzeczą i zamiast zawozić ją do PSZOK-u przekazać zainteresowanej osobie, która odbierze sobie rzecz pod wskazanym adresem – wyjaśnia ideę utworzenia platformy Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Drugie życie dla używanych rzeczy

Platforma stworzona przez Krośnieński Holding Komunalny jest ogólnodostępna i bezpłatna, a zamieszczanie ogłoszeń bardzo proste i intuicyjne. Oznacza to, że ogłoszenia – Oddam za darmo / Poszukuję – mogą zamieszczać wszyscy zainteresowani, podobnie, jak to, że wszyscy mogą korzystać z ofert i anonsów publikowanych na platformie.

Jest jednak jeden wyjątek! Tylko mieszkańcy Krosna mogą oddać do krośnieńskiego PSZOK-u i „Kącika rzeczy używanych” przedmioty, które są im zbędne i niepotrzebne, ale nadają się do ponownego użycia i wykorzystania przez innych. Ogłoszenia z tymi rzeczami po weryfikacji zamieszczą pracownicy PSZOK. Tej opcji nie mają pozostali użytkownicy platformy, tj. osoby spoza Krosna. Wynika to z tego, że mieszkańcy spoza Krosna wnoszą opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi do swoich gmin i w ten sposób nie partycypują w utrzymaniu krośnieńskiego systemu gospodarowania odpadami, którego częścią jest właśnie PSZOK przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie.

Poza tym, że opcja oddawania zbędnych rzeczy do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Krośnie jest dedykowany tylko dla mieszkańców Krosna, to funkcjonalność całego serwisu wymiany rzeczy jest dedykowana dla wszystkich. Mam tu na myśli mieszkańców Krosna, mieszkańców okolicznych gmin, ale też inne osoby zainteresowane użytecznością naszej platformie i skorzystaniem z ofert na niej publikowanych – tłumaczy Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Lepiej naprawić niż wyrzucić

Oprócz modułu z ogłoszeniami platforma www.pszokkrosno.pl posiada także moduł – Punkty napraw, w którym znajduje się katalog lokalnych firm naprawczych i serwisowych. Jest to baza podmiotów, które zajmują się różnego rodzaju naprawami, reperowaniem zepsutych rzeczy lub ich serwisowaniem.

Moduł „Punkty napraw” jest systematycznie rozbudowywany o kolejne kategorie usług i kolejne firmy. Ogłoszenia o prowadzonej działalności, po wypełnieniu oświadczenia, zamieszczane są bezpłatnie. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób, które prowadzą punkty napraw, zajmują się naprawą lub serwisowaniem różnego rodzaju sprzętów RTV, AGD, np. pralek, lodówek, zmywarek, elektronarzędzi, komputerów, drukarek itp., lub oferują usługi naprawcze, np. jako krawiec lub szewc.

– Zachęcamy okoliczne firmy naprawcze oraz osoby zajmujące się taką działalnością do zgłaszania się do naszej bazy lokalnych firm naprawczych i do zamieszczania swoich ofert w rubryce Punkty napraw. Tworzymy tę bazę, ponieważ chcemy ułatwić mieszkańcom naprawę, czy choćby zachęcić ich do rozważenia pomysłu naprawy zepsutych rzeczy i ewentualnie do dalszego ich używania. Idea jest taka – lepiej naprawić niż od razu wyrzucić. Sprzęt, który naprawimy nie staje się odpadem tylko zyskuje „drugie życie” i ponownie trafia do użycia – mówi prezes Janusz Fic.

 

20230425 084409


Warto odwiedzić