Krośnieński Klaster Energii został założony 20 grudnia 2021 r. Jego założycielami są: Gmina Miasto Krosno, Krośnieński Holding Komunalny oraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych w Krośnie (wówczas: Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie). Umowa założycielska określa jego strukturę organizacyjną i kierunki działalności oraz zasady rozliczeń energii elektrycznej, a także wykaz punktów poboru i dostarczania energii w klastrze.
Klaster działa na terenie miasta Krosna, nie ma osobowości prawnej i nie prowadzi działalności gospodarczej. Przewodniczącym Rady Klastra jest prezydent Krosna Piotr Przytocki, a Koordynatorem Klastra – Krośnieński Holding Komunalny.
***
Utworzenie Krośnieńskiego Klastra Energii związane jest z transformacją rynku energii i rozwojem technologii OZE, a także z dążeniem Gminy Miasto Krosno do samowystarczalności energetycznej w oparciu o odnawialne źródła energii.
Działalność klastra oparta jest na współpracy lokalnych podmiotów, zarówno publicznych, jak i prywatnych, których zadaniem jest budowanie lokalnego rynku energii, wykorzystując lokalne zasoby energetyczne.
***
Celem utworzenia Krośnieńskiego Klastra Energii jest m.in. podejmowanie działań zmierzających do poprawy efektywności energetycznej Krosna, jak również stworzenie platformy współpracy organizacyjnej i technicznej, wspomagającej inicjowanie i wspólne realizowanie zadań, projektów, przedsięwzięć.
Zadaniem klastra jest również zwiększenie stopnia niezależności energetycznej, aktywizacja społeczeństwa w zakresie efektywnego i zrównoważonego wykorzystania energii oraz wspólne planowanie, wytwarzanie, dystrybucja oraz obrót energią elektryczną, w tym równoważenie zapotrzebowania na energię.
W ramach klastra planowane jest także rozwijanie nowych produktów i usług, jako działań zmierzających do poprawy efektywności oraz tworzenia konkurencyjnego lokalnego rynku energii i paliw.
***
25 października 2022 r. założyciele i pierwsi członkowie klastra – Gmina Miasto Krosno, Krośnieński Holding Komunalny oraz Państwowa Akademia Nauk Stosowanych (wówczas: Karpacka Państwowa Uczelnia w Krośnie) – przyjęli i zatwierdzili „Strategię Krośnieńskiego Klastra Energii” oraz wyrazili zgodę na przyjęcie do jego struktur kolejnego uczestnika, tj. Miejską Komunikację Samochodową w Krośnie (MKS Krosno Sp. z o.o.).
W ślad za tym we wrześniu 2023 r. do Krośnieńskiego Klastra Energii zostało przyjęte Regionalne Centrum Kultur Pogranicza w Krośnie oraz zatwierdzona została koncepcji rozwoju Krośnieńskiego Klastra Energii.
***
W myśl idei założycielskiej klastra, jego strategii i koncepcji rozwoju – Krośnieński Klaster Energii to formuła współpracy, która zwiększa możliwość pozyskania dofinansowań oraz narzędzie do optymalizacji zarzadzania energią, poprawy efektywności i budowy lokalnego rynku energii.