Rok 2024 był dla Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego czasem intensywnej pracy i realizacji ambitnych projektów. Wartość nakładów inwestycyjnych w minionym roku wyniosła około 70 mln zł (netto), które spółka zainwestowała w rozwój infrastruktury i nowe przedsięwzięcia.
Wśród najważniejszych inwestycji i wydarzeń znalazły się:
- Budowa Bloku Energetycznego. W trakcie realizacji jest największa i najważniejsza inwestycja w historii spółki. Budowa bloku energetycznego, w którym paliwem do produkcji energii cieplnej i energii elektrycznej będą pozostałości z sortowania odpadów, jest mocno zaawansowana, a jej ukończenie jest planowane na jesień 2025 roku. Powstał już m.in. budynek spalarni wraz z elewacją, a wnętrze obiektu zostało wyposażone w najważniejsze urządzenia i maszyny technologiczne do termicznego przekształcania odpadów.
- Rozbudowa infrastruktury Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów. W budowie jest nowy plac magazynowy z zadaszonymi boksami do magazynowania, doczyszczania i rozdrabniania odpadów wielkogabarytowych. Inwestycja realizowana jest przy ul. Białobrzeskiej w Krośnie, na terenie RCO.
- Budowa kolektora sanitarnego Wietrzno – Głowienka. Inwestycja polega na budowie kanalizacji sanitarnej odprowadzającego ścieki z miejscowości Wietrzno do Głowienki, a następnie do Oczyszczalni ścieków w Krośnie. Inwestycja realizowana jest przez Krośnieński Holding Komunalny we współpracy z gminą Dukla i ma na celu ochronę ujęcia wody w Szczepańcowej oraz prawidłowe zagospodarowanie ścieków z terenu aglomeracji Dukla.
- Budowa instalacji PV z magazynami energii. W ramach rozbudowy sieci obiektów prądotwórczych spółka buduje trzy kolejne instalacje fotowoltaiczne. Nowe instalacje wyposażone będą w magazyny energii i powstaną przy Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów, Zakładzie Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej oraz przy przepompowni ścieków przy ul. Ściegiennego. Na ich budowę spółka otrzymała dofinansowanie z NFOŚiGW w Warszawie.
- Polepszacz gleby „Green ash”. Spółka, jako pierwsze przedsiębiorstwo energetyczne w Polsce, uzyskała certyfikat pozwalający wykorzystywać popiół ze spalania biomasy jako polepszacz gleby. Popiół ten nie jest już odpadem a mineralnym środkiem poprawiającym właściwości gleby o nazwie „Green ash”, na który Krośnieński Holding Komunalny uzyskał pozwolenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi o wprowadzeniu go do obrotu.
- Podpisanie listów intencyjnych z gminami Ustrzyki Dolne i Czarna o współpracy w zakresie gospodarki odpadami. Miasto Krosno i MPGK Krosno zainicjowały współpracę z gminami Ustrzyki Dolne i Czarna w zakresie realizowanego przez spółkę projektu „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego”, którego celem jest współtworzenie efektywny system zagospodarowania odpadów komunalnych.
- Członkostwo w Podkarpackim Samorządzie Gospodarczym. Krośnieński Holding Komunalny został jednym z członków – założycieli Podkarpackiego Samorządu Gospodarczego, czyli nowo powstałej izby gospodarczej działającej w województwie podkarpackim. Natomiast prezes Janusz Fic został członkiem Rady Izby. Tym samym nasza spółka dołączyła do grona najaktywniejszych przedsiębiorców Podkarpacia.
- Organizacja I Forum Podkarpackiej Gospodarki Komunalnej. Wspólnie z Podkarpackim Samorządem Gospodarczym i prezydentem miasta Krosna, przy partnerstwie miast Jasło i Sanok, nasza spółka zorganizowała w Krośnie I Forum Podkarpackiej Gospodarki Komunalnej.
- Współorganizacja branżowej konferencji ciepłowniczej IGCP. Krośnieński Holding Komunalny był współorganizatorem regionalnej konferencji Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, w której udział wzięli przedstawiciele przedsiębiorstw ciepłowniczych z południowo-wschodniej części Polski.
- Organizacja regionalnej konferencji branżowej nt. efektywnego systemu zagospodarowania odpadów. Spółka była organizatorem konferencji dla gmin partnerskich, z którymi współpracuje w ramach projektu odpadowo-energetycznego, z udziałem ekspertów branżowych, w tym twórcy nowelizacji ustawy o gospodarowaniu odpadami b. poseł RP Tadeusza Arkita, dra Marka Golenia – dyrektor Departamentu Gospodarki Odpadami w Ministerstwie Klimatu i Środowiska oraz Panów Leszka Świętalskiego i Piotra Szewczyka.
- Podpisanie listu intencyjnego ws. współpracy z Orlen Południe. Krośnieński Holding Komunalny podpisał list intencyjny w zakresie działań analityczno-koncepcyjnych dotyczących budowy rurociągu przesyłowego ścieków komunalnych z Oczyszczalni ścieków w Krośnie do instalacji Orlen Południe SA.
- Udział w ogólnopolskich konferencjach branżowych. Zarząd spółki i jej pracownicy uczestniczyli w ok. 15 ogólnopolskich konferencjach dotyczących gospodarki komunalnej, podczas których jako prelegenci wzięli udział w panelach dyskusyjnych oraz wystąpili z prezentacją działalności spółki. Najważniejsze z nich to: 28. Kongres Ochrony Środowiska Envicon 2024 w Łodzi, 21. Konferencji Termiczne Przekształcanie Odpadów w Gdańsku, XXI Konferencja Techniczna w Warszawie, Konferencja KIGO „Wyzwania i priorytety w samorządowej gospodarce odpadami” w Łańcucie, XXXI Sympozjum Naukowo-Technicznym Wiosenne Spotkanie Ciepłowników w Zakopanem, Konferencji Nowe Kierunki Kogeneracji w Nowym Sączu, Konferencja Krajowej Izby Gospodarki Odpadami w Krakowie, Konferencja KIGO „10 lat samorządowego systemu gospodarki odpadami” w Warszawie, konferencja Kompleksowa Gospodarka Odpadami – Zjazd Branży w Zakopanem, 4. Forum Miasteczek Polskich w Warszawie.
- Kampania edukacyjna „Dobre rady na odpady”. W ramach pro-ekologicznych działań edukacyjnych spółka stworzyła kampanię „Dobre rady na odpady”, w ramach której przygotowano i rozpowszechniono spoty promujące zasady poprawnej segregacji odpadów komunalnych.
- Pro-ekologiczne akcje edukacyjne. W minionym roku spółka zorganizowała i przeprowadziła szereg akcji ekologicznych, w tym m.in. akcję „Drzewko za odpady” z okazji Dnia Ziemi, ekologiczna siatka „Krośniczanki” z okazji Dnia bez Śmiecenia, Dzień otwarty dla mieszkańców w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów, organizacja wycieczek edukacyjnych i warsztatów na ścieżce ekologicznej przy PSZOK-u i instalacji RCO, organizacja konkursu „KrosnoLudki są eko i poprawnie segregują odpady”, a także akcja „Domki dla owadów”.
Wiele projektów i inwestycji jest w toku i zostanie ukończonych w 2025 r. W planach spółki na nowy rok są kolejne pro-ekologiczne działania inwestycyjne, realizowane z myślą o mieszkańcach Krosna i okolic. Wszystkie są ukierunkowane na realizację strategii rozwoju Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego i misji naszej spółki.
– Dziękujemy wszystkim naszym kontrahentom, współpracownikom i wykonawcom za owocną współpracę przy realizacji inwestycji i celów strategicznych naszej spółki. Dziękujemy prezydentowi Krosna Panu Piotrowi Przytockiemu za wsparcie i motywację oraz wszystkim samorządowcom – wójtom i burmistrzom, z którymi na co dzień współpracujemy. Współpraca, integracja i wymiana doświadczeń są fundamentem dla partnerstwa naszej spółki z okolicznymi gminami. Mam nadzieję, że rok 2025 r. przyniesie jeszcze więcej sukcesów – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, podsumowując najważniejsze inwestycje i wydarzenia minionego 2024 roku.