• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


147 milionów w ciągu 20 lat członkostwa w Unii Europejskiej

Od 2004 r., tj. od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej, Krośnieński Holding Komunalny pozyskał z budżetu Wspólnoty ponad 147,7 mln zł dofinansowań na inwestycje i rozwój działalności komunalnej. – My widzimy, że członkostwo w Unii Europejskiej pozwoliło nam na gigantyczny skok do przodu – mówi Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Dzięki programom unijnym Krośnieński Holding Komunalny pozyskał wsparcie finansowe na realizację 11 projektów, które okazały się kluczowe dla rozwoju spółki oraz jej poszczególnych zakładów, tj. dla Wodociągów Krośnieńskich, Elektrociepłowni Krosno i Regionalnego Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie.

Łączna wartość inwestycji zrealizowanych z dofinansowaniem unijnym, w ramach trzech ostatnich perspektyw, wynosi ponad 312 mln zł brutto, prawie 258,5 mln zł netto, z czego ponad 147,7 mln zł stanowi dofinansowanie pozyskane z budżetu Wspólnoty.

To oznacza, że udział funduszy unijnych w 11 projektach zrealizowanych przez spółkę wynosi 57%, wkład własny Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego w wysokości prawie 71 mln zł stanowi 27% udział, a uzupełnieniem finansowania były preferencyjne pożyczki, które wyniosły w sumie ok. 40 mln zł, co stanowi 16% wartości wszystkich inwestycji.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego wyniku. Dzięki finansowemu wsparciu Unii Europejskiej mogliśmy zrealizować bardzo duże i bardzo ważne inwestycje dla naszej spółki, dla miasta Krosna i dla regionu, a przede wszystkim dla mieszkańców i wszystkich naszych klientów. Według mnie ogólna wartość dofinansowań i zrealizowanych projektów jest imponująca. Ponad połowa wartości netto naszych inwestycji jest sfinansowana przy wsparciu środków unijnych. Myślę, że to nasz duży sukces – podkreśla Janusz Fic, prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Z funduszy unijnych Krośnieński Holding Komunalny zaczął korzystać już w pierwszym roku przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Pierwszy projekt został złożony w ramach perspektywy na lata 2004-2006 i dotyczył modernizacji miejskiej ciepłowni. Jego wartość to 2,7 mln zł, z czego 1,3 mln zł wyniosło dofinansowanie.

W ramach kolejnej perspektywy, na lata 2007-2013, Krośnieński Holding Komunalny złożył cztery projekty o wartości ponad 111 mln zł netto. Największy z nich dotyczył Uporządkowania gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – I etap i składał się z 11 zadań inwestycyjnych. Wartość tego projektu wyniosła blisko 77 mln zł netto, z czego blisko 43 mln zł stanowiło dofinansowanie z budżetu Wspólnoty.

W perspektywie 2014-2020 dofinansowanie unijne otrzymało sześć projektów złożonych przez spółkę o łącznej wartości ok. 144,5 mln zł. Wartość największego z projektów, realizowanego pn. „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w Regionie Południowym województwa podkarpackiego – I etap” to ponad 86 mln zł, z czego ok. 58 mln zł (ok. 67%) to finansowe wsparcie z UE.

Z wejściem Polski do Unii Europejskiej wiązaliśmy duże nadzieje, jednak to, co udało się zrealizować w ciągu 20 lat członkostwa we Wspólnocie, przekroczyło nasze najśmielsze wyobrażenia – mówi Janusz Fic. – Dzisiaj usługi, które świadczymy, są absolutnie na innym poziomie niż 20 lat temu. My widzimy, że wejście do UE pozwoliło nam na gigantyczny skok do przodu – dodaje prezes Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Więcej o naszych projektach dofinansowanych ze środków UE przeczytasz tutaj – https://ekrosno.pl/projekty/projekty-dofinansowane-ze-srodkow-ue

 


Warto odwiedzić