x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2021-03-22

22 MARCA – dziś obchodzimy – ŚWIATOWY DZIEŃ WODY

Światowy Dzień Wody obchodzony jest w tym roku pod hasłem „docenianie wody”. 22 marca jest więc doskonałą okazją, aby więcej dowiedzieć się na temat wody, która płynie w naszych kranach. Co więc warto wiedzieć o naszej, tzn. krośnieńskiej, wodzie?

Woda produkowana i dostarczana przez Krośnieński Holding Komunalny płynie w kranach ponad 100 tysięcy mieszkańców. Zaopatrywani w nią są nie tylko mieszkańcy Krosna, ale też 11 innych gmin (Besko, Zarszyn, Rymanów, Iwonicz-Zdrój, Miejsce Piastowe, Krościenko Wyżne, Korczyna, Chorkówka, Wojaszówka, Jedlicze i Haczów. Dostarczana do nich woda pochodzi z trzech ujęć – w Sieniawie, Szczepańcowej i Iskrzyni.

W 2020 r. do systemu sieci wodociągowej zarządzanej i obsługiwanej przez Krośnieński Holding Komunalny wtłoczono ponad 5 milionów metrów sześc. wody, co daje ok. 14 tysięcy metrów sześc. na dobę. Najwięcej wody produkuje się w okresie letnim, zwłaszcza podczas upałów, oraz w godzinach porannych i wieczornych.

Zanim jednak woda trafi do kranów naszych odbiorców poddawana jest wieloetapowym procesom uzdatniania oraz badaniom laboratoryjnym, a jej przydatność do spożycia kontrolowana jest przez nowoczesne laboratorium w Sieniawie. Dzięki tym zabiegom krośnieńska woda jest w 100 proc. bezpieczna bakteriologicznie oraz spełnia normy odnośnie do składu fizykochemicznego.

Nasza woda badana jest systematycznie, a miejsca poboru próbek wyznaczane są w uzgodnieniu z sanepidem. Woda pobierana jest w wielu lokalizacjach, aby mieć pełną kontrolę nad jej jakością, zarówno na wyjściu z ujęć, jak i w wybranych punktach sieci wodociągowej – mówi Grzegorz Wygoda, zastępca kierownika ZWiK d/s produkcji wody w Krośnieńskim Holdingu Komunalnym. – Dzięki temu mamy pewność, że krośnieńska woda ma naprawdę wysoką jakość, a zawartość mikroelementów w niej jest porównywalna do wód mineralnych niskozmineralizowanych, gdyż zawiera m.in. wapń, sód, potas i magnez – dodaje Grzegorz Wygoda.

Jakość krośnieńskiej wody docenia coraz więcej osób, które wody butelkowane zastępują wodą z kranu, produkowaną i dostarczaną przez krośnieńskie wodociągi i Krośnieński Holding Komunalny. Odbiorcy Ci stawiają na aspekt ekologiczny, ale aspekt ekonomiczny też nie jest bez znaczenia, ponieważ woda z kranu jest dużo tańsza niż woda z butelki.

1000 litrów wody z kranu, czyli 1 metr sześc., kosztuje w Krośnie 4,27 zł (brutto), a to oznacza, że koszt 1,5 litra wody z kranu wynosi ok. 0,7 grosza. Biorąc pod uwagę fakt, że koszt zakupu 1,5-litrowej wody butelkowanej to ok. 2 zł, to 1000 litrów wody butelkowanej kosztuje nas średnio ok. 1332 zł.
Różnice są spore… Dodatkowo, w przypadku rezygnacji z zakupu wody butelkowanej nie produkujemy odpadów plastikowych, co jest zgodne z modnym obecnie ruchem Zero Waste.

Portale społecznościowe

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito