x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2020-06-05

OPÓŹNIA SIĘ ROZRUCH NOWEGO KOTŁA. FACHOWCY Z LITWY CZEKAJĄ NA OTWARCIE GRANIC

Krośnieńska elektrociepłownia...
Budowa nowego kotła to kolejna...
Wykonawcą kotła jest firma z...
Prace rozpoczęły się jesienią...

W Elektrociepłowni „Łężańska” przy ul. Sikorskiego w Krośnie, gdzie powstaje drugi kocioł na biomasę, trwa chwilowy przestój w pracach. Mimo że budowa instalacji zaawansowana jest w około 75 proc., a na wiosnę zaplanowany był jej próbny rozruch, z powodu epidemii koronawirusa i zamkniętych granic specjaliści z Litwy, reprezentujący firmę EEnergija, nie mogą dokończyć montażu nowego kotła.

 

Instalacja budowana w Oddziale Energetyki Cieplnej MPGK Krosno jest kolejnym etapem kompleksowej modernizacji miejskiego systemu ciepłowniczego. Powstający w elektrociepłowni nowy kocioł biomasowy będzie opalany wyłącznie paliwem odnawialnym i będzie wykorzystywany do produkcji ciepła dla potrzeb mieszkańców Krosna. Dzięki temu krośnieńska elektrociepłownia, i tak należąca do najlepszych przedsiębiorstw energetyki cieplnej w kraju, ograniczy do minimum emisję zanieczyszczeń, a miał węglowy w zdecydowanej większości zastąpi ekologiczną biomasą.

Niestety prace związane z budową nowego kotła, które rozpoczęły się jesienią ub. roku, od połowy marca są wstrzymane z powodu epidemii koronawirusa oraz zamknięcia granic. Fachowcy z Litwy nie mogą na miejscu koordynować najważniejszych działań, a gdyby nie to, obecnie trwałby próbny rozruch nowej instalacji. Zarówno inwestor, tj. MPGK – Krośnieński Holding Komunalny, jak i wykonawca – firma EEnergija mają nadzieję, że prace uda się zakończyć zgodnie z harmonogramem podpisanej umowy, czyli do końca września 2020 r.

W związku z pandemią znaleźliśmy się w nietypowej sytuacji, ale jesteśmy dobrej myśli i liczymy na to, że przed rozpoczęciem sezonu grzewczego nowy kocioł zostanie oddany do użytku – mówi Janusz Fic, prezes MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Budowa nowoczesnego kotła na biomasę jest jedną z kluczowych inwestycji MPGK Krosno zaplanowaną na ten rok w Oddziale Energetyki Cieplnej i w Elektrociepłowni „Łężańska”.  Kocioł, o mocy 7 MWt, powstaje w istniejącej hali kotłów i jest włączany w istniejącą infrastrukturę elektrociepłowni, dzięki czemu usprawni cały system ciepłowniczy i sprawi, że będzie bardziej efektywny i ekologiczny.

Większość infrastruktury nowego kotła jest już zamontowana. Do podłączenia zostały instalacje elektryczne i automatyka, ale te prace są wstrzymane, ponieważ fachowcy z Litwy nie mogą do nas przyjechać. Są z nami w stałym kontakcie i zapewniają, że jak wrócą z powrotem na obiekt, to w ciągu miesiąca wszystko skończą i nastąpi rozruch całej instalacji, a także oddanie jej do eksploatacji – wyjaśnia Jerzy Ćwięka, kierownik Elektrociepłowni „Łężańska” w Krośnie.

Nowa instalacja biomasowa jest kolejną proekologiczną inwestycją MPGK Krosno. Oprócz tego, że ma zwiększyć wykorzystanie paliw odnawialnych, ma też zmniejszyć emisję zanieczyszczeń do otoczenia i zapewnić mieszkańcom Krosna ekologiczne ciepło.

Koszt realizowanego projektu to ok. 10 mln zł (netto), z czego dofinansowanie unijne stanowi ok. 3,3 mln zł (netto).

Portale społecznościowe

2021-01-05

Informacja

Informacja MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w IV kwartale 2020r.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito