x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2020-05-29

PROEKOLOGICZNA MODERNIZACJA I HERMETYZACJA OCZYSZCZALNI ŚCIEKÓW

Prace realizowane w ramach modernizacji Oczyszczalni ścieków przy ul. Drzymały w Krośnie, mimo pandemii koronawirusa, posuwają się do przodu. Pierwsze efekty są już widoczne. Budowa nowego reaktora biologicznego i nowego osadnika wtórnego dobiega końca, a zastosowane przy rozbudowie zakładu technologie mają znacznie ograniczyć emisję odorów i uciążliwość zapachową oczyszczalni.

Modernizacja i rozbudowa Oczyszczalni ścieków o nowe obiekty jest efektem dążenia MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego do podnoszenia wymogów jakościowych dla ścieków oczyszczonych. W ramach inwestycji realizowanej w krośnieńskiej oczyszczalni, do której przyjmowane są ścieki z Krosna i 8 okolicznych gmin, dobowo ok. 16 000 m sześc., unowocześniony będzie cały ciąg ściekowy. Prace prowadzone są na czynnym obiekcie i obejmują zarówno mechaniczną, jak i biologiczną część zakładu. Najważniejszym elementem inwestycji jest jednak budowa nowego reaktora biologicznego, wyposażonego m.in. w system napowietrzania ścieków i nowoczesną aparaturę kontrolno-pomiarową, oraz przebudowa i modernizacja istniejących reaktorów, a także budowa nowego osadnika wtórnego, czyli żelbetowego zbiornika, służącego do oddzielenia osadu czynnego od oczyszczonych ścieków. Powstanie też całkiem nowy zbiornik retencyjny wód odciekowych. Całkowitej zmianie ulegnie również system sterowania i wizualizacji procesu technologicznego oczyszczania ścieków.

W całym procesie modernizacji bardzo duży nacisk położyliśmy na ograniczenie uciążliwości zapachowej oczyszczalni. Na zadania związane z hermetyzacją obiektów, ujmowaniem oraz oczyszczaniem powietrza, przeznaczymy kwotę około dwóch milionów złotych. Te działania znacząco zmniejszą uciążliwość oczyszczalni – mówi Janusz Fic, prezes MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.

Obecnie w poszczególnych częściach zakładu wymieniane są wyeksploatowane urządzenia, trwają  różne naprawy oraz zabezpieczenie istniejącej infrastruktury. Modernizowane są m.in. zbiorniki, w których prowadzone są procesy mechanicznego i biologicznego oczyszczania ścieków. Dodatkowo, na terenie oczyszczalni, powstają dwie stacje dozowania środków chemicznych, które docelowo mają wspomagać proces biologicznego oczyszczania.

Wszystko to ma służyć temu, by uzyskać wymaganą jakość i stabilne parametry ścieków odprowadzanych do środowiska. Dzięki wdrażanym rozwiązaniom działalność oczyszczalni będzie przyjazna środowisku i proekologiczna – podkreśla Łukasz Karamus, kierownik krośnieńskiej oczyszczalni ścieków.

Zakończenie prac zaplanowane jest na koniec br. roku. W najbliższym czasie odbędzie się rozruch nowego reaktora biologicznego i poszczególnych elementów całej inwestycji. Wartość realizowanego projektu to ponad 27 mln zł (netto), z czego około 20,5 mln zł (netto) to planowane dofinansowanie z Unii Europejskiej.

Portale społecznościowe

2021-01-05

Informacja

Informacja MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w IV kwartale 2020r.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito