x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2020-03-03

ŚRODKI UNIJNE TO DLA NAS ABSOLUTNY PRIORYTET

Wzrost kapitału spółki i...
Od momentu wejścia Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. MPGK Krosno pozyskało ponad 150 mln zł (netto) z budżetu Wspólnoty na realizację kluczowych inwestycji i rozwój spółki. Środki unijne znacząco wpłynęły też na wzrost kapitału własnego firmy, który obecnie wynosi 128 357 700 zł i w stosunku do 2004 r. wzrósł o ponad 46 mln zł.

Wejście Polski do Unii Europejskiej w 2004 r. otworzyło przed takimi spółkami jak MPGK – Krośnieński Holding Komunalny olbrzymie szanse na pozyskanie dodatkowego kapitału na rozwój i realizację ważnych społecznie oraz infrastrukturalnie inwestycji. Dofinansowania, jakie od 2004 r. do 2020 r. MPGK Krosno pozyskało na działalność statutową, wynoszą łącznie ponad 150 mln zł.
Możliwość pozyskiwania i korzystania z funduszy unijnych uznaliśmy za absolutny priorytet. Pozwala nam to myśleć realnie o projektach, o których bez takiego wsparcia nie moglibyśmy nawet marzyć. Dostosowaliśmy do tego również naszą strukturę organizacyjną, tworząc holding komunalny – mówi Janusz Fic, prezes MPGK – Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego.
W pierwszej perspektywie finansowej (2004-2006) z budżetu UE spółka pozyskała 1,3 mln zł (netto) na modernizację miejskiej ciepłowni „Łężańska”. W kolejnej, na lata 2007-2013, udało się już otrzymać dofinansowania w wysokości ponad 55 mln zł (netto), realizując za nie cztery istotne projekty. Unijne pieniądze otrzymały wówczas wnioski z zakresu gospodarki wodno-ściekowej i energetycznej. Za pozyskane dofinansowania spółka wybudowała m.in. elektrownię biogazową, zakupiła kocioł na biomasę do elektrociepłowni „Łężańska”, a także zmodernizowała częściowo preizolowaną sieć ciepłowniczą. Wielkie możliwości rozwojowe otworzyła przed spółką ostatnia perspektywa finansowa UE na lata 2014-2020. Wartość pozyskanych dofinansowań dla inwestycji i projektów realizowanych przez MPGK Krosno wynosi ponad 90 mln zł (netto). Wśród zrealizowanych i realizowanych obecnie zadań są takie projekty jak np. „Zintegrowany system gospodarki odpadowo-energetycznej w regionie południowym województwa podkarpackiego – I etap”, „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”, czy budowa kolejnego kotła na biomasę w elektrociepłowni „Łężańska”.
Pozyskiwanie środków unijnych jest dla spółki bardzo ważne i warunkuje szereg zaplanowanych przez nas i przez miasto Krosno inwestycji. Nasze usługi rozwijamy nie kosztem ich prywatyzacji ani nie kosztem mieszkańców, tylko w oparciu o środki zewnętrzne z zachowaniem własności i kontrolą samorządu nad tymi działalnościami – wyjaśnia Janusz Fic. – Pieniądze, jakie MPGK dostało z budżetu  Unii Europejskiej pracują teraz dla mieszkańców i dla środowiska – podkreśla prezes MPGK-KHK.

Portale społecznościowe

2020-07-02

Informacja

Jakość wody wodociągowej.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito