x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
2019-05-28

HISTORIA ZAKŁADU UZDATNIANIA WODY "JASIOŁKA" W SZCZEPAŃCOWEJ CD.

Serdeczne podziękowania składamy na ręce Pana Prof. Janusza Raka z Politechniki Rzeszowskiej za cenne uwagi do materiału o historii Zakładu Uzdatniania Wody „Jasiołka” w Szczepańcowej, przed modernizacją w latach 2017-2018., który ukazał się ostatnio na naszej stronie internetowej ekrosno.pl i portalu społecznościowym Facebook.

Projekt Zakładu Uzdatniania Wody w Szczepańcowej wykonany został przez profesorów Politechniki Lwowskiej i Warszawskiej Kazimierza Wóycickiego i Karola Pomianowskiego, wybitnych specjalistów w tej dziedzinie.

Pan Karol Pomianowski – profesor Politechniki Lwowskiej,  hydrotechniki, inicjator budowy zapory na Dunajcu w Rożnowie, pierwszy dziekan Wydziału Inżynierii Lądowej na polskiej Politechnice Gdańskiej, twórca koncepcji zbiornika wodnego na Sanie w Solinie, jak również w Myczkowcach, Czołowy przedstawiciel budownictwa wodnego w Politechnice Warszawskiej, w zakresie budowy siłowni i zbiorników wodnych, jeden z najwybitniejszych hydroenergetyków i hydrologów w Polsce.

Pan Kazimierz Wóycicki – profesor Politechniki Warszawskiej, prowadził wykłady z budownictwa wodnego w wojskowej Wyższej Szkole Inżynierii, pracował przy rozbudowie portu Czerniakowskiego na Wiśle. Następnie uczestniczył w opracowaniu projektu zapory, zbiornika i siłowni wodnej w Rożnowie, współprojektował zaporę i siłownię wodną w Koronowie, oraz nowoczesne wodociągi i kanalizacje w Gdyni, Otwocku, Łowiczu i Sochaczewie.

ZUW „Jasiołka” w  Szczepańcowej wybudowany został w latach 1937 - 1938r. przez firmę Łępicki i Spółka ze Lwowa.

W załączeniu kilka archiwalnych zdjęć Ujęcia Wody w Szczepańcowej.


Portale społecznościowe

2020-05-07

Informacja

Jakość wody wodociągowej.

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito