x W naszym serwisie używamy plików typu cookie do celów m.in. statystycznych czy reklamowych. Przeglądarka jakiej używasz może zmienić ustawienia dotyczące cookies w każdym momencie. Więcej informacji znajdziesz w "Polityka bezpieczeństwa".
 

Ciekawe linki
Troszkę historii

Ujęcie wody na rzece...

Zakład Uzdatniania Wody w Iskrzyni zlokalizowany jest w odległości ok. 10 km. od miasta Krosna w miejscowościach Iskrzynia i Krościenko Wyżne. Nazwa zakładu pochodzi od Iskrzyni gdzie realizowano pierwszy etap jego budowy tj. ujęcie wody surowej.

Prace studialne i projekty techniczne tego zakładu wykonało Biuro Projektów Budownictwa Komunalnego w Krakowie latach 1965 – 1971.Głównym projektantem był mgr inż. Eugieniusz Latus.

Budowa zakładu realizowana była w latach1970 – 1974 przez Rzeszowskie Przedsiębiorstwo Robót Inżynieryjnych i Hydrotechnicznych „HYDROINŻ” w Rzeszowie. Kierownikiem robót był mgr inż. Tadeusz Guzik.

Ze względu na deficyt wody w sieci, mimo nie zakończonych prac budowlanych podano wodę do odbiorców w listopadzie 1973 r. Zakończenie prac i przejęcie do eksploatacji odbyło się w dniu 07.11.1974 r. Zakład osiągnął projektowaną wydajność 10 500 m3 /dobę. Pozwoliło to na krótki okres  czasu zlikwidować niedobory  wody w Krośnie. Od 1975 r. do 1988 r. (uruchomienie ZUW Sieniawa) wydajność zakładu zwiększano do 17 000 m3/ dobę.

Zakład składa się z dwóch organicznie związanych ze sobą obiektów tj. ujęcia wody surowej i oddalonych o 700 m. obiektów uzdatniania.

Stan obecny

Zakład Uzdatniania Wody...

Ujęcie wody surowej – zlokalizowane jest w miejscowości Iskrzynia gmina Korczyna w km.149 + 500 rzeki „Wisłok”. Składa się z jazu piętrzącego wodę, osadników, studni zbiorczej, pompowni wody surowej. Jaz piętrzący to przegroda o długości 25 m. z pięcioma
ruchomymi, płaskimi zasuwami o długości 5 m. i wysokości 3,3 m. każda. Umożliwia zmagazynowanie w zbiorniku wodnym ok.25 000 m3 wody. Ruch zasuw zabezpiecza zbiornik przed zamuleniem w okresach burzowych oraz naruszeniem konstrukcji podczas wiosennego pochodu kry lodowej. Woda z ujęcia przepompowywana jest do uzdatniania. Ujęcie wody objęte jest strefą ochrony bezpośredniej o pow. 1429 m2 zgodnie z decyzją Wojewody Podkarpackiego z 2000r.

Uzdatnianie wody -  zakład uzdatniania zlokalizowany jest w miejscowości Krościenko Wyżne gmina Krościenko Wyżne. Uzdatnianie wody zgodnie z założeniami dotyczącymi klasy wód powierzchniowych odbywa się poprzez koagulację, filtrację na filtrach pośpiesznych otwartych piaskowo antracytowych. Proces uzdatnienia kończy dezynfekcja chlorem ciekłym. Ostatnim punktem na zakładzie jest zbiornik wody czystej o pojemności 500 m3 i pompownia wody czystej.
Średniodobowa produkcja w zakładzie wynosi obecnie ok. 5 900m3 przy zdolności produkcyjnej    15 000 m3/d. W ciągu roku zakład produkuje około 2,2 mln m3 wody.

Zakład od 1998 r. jest systematycznie modernizowany. Wykonano generalny remont ujęcia wody surowej wraz z odmuleniem i umocnieniem brzegów zbiornika wodnego, zmodernizowano pompownię wody czystej, zmieniono technologię koagulacji wprowadzając nowy koagulant na bazie glinu. W trakcie realizacji jest remont komór filtracyjnych. W listopadzie 2006 r. do dezynfekcji wody zastosowano promieniowanie ultrafioletowe.

 Ze względu na konieczność zabezpieczenia wody do picia w sieci magistralnej przed wtórnym zanieczyszczeniem bakteriologicznym zastosowano w miejsce chloru gazowego dwutlenek chloru. Proces technologiczny dozowania dwutlenku chloru rozpoczęto w sierpniu 2012 r. Dozowanie chloru i dwutlenku chloru odbywa się równolegle, ale zmniejsza się okresowo dawkę chloru jednocześnie zwiększa dawkę dwutlenku chloru. Okres przejściowy będzie trwał kilka miesięcy.

Do najważniejszych inwestycji zrealizowanych w ostatnim okresie należą:

  • modernizacja pompowni wody czystej
  • generalny remont ujęcia wody wraz z odmulnikiem i umocnieniem brzegów zbiornika wodnego w strefie ochronnej
  • modernizacja procesu koagulacji w zakresie zastosowania nowych koagulantów i ich dawkowania.

 

W najbliższym czasie planowane jest dokończenie rozpoczętej już modernizacji komór filtracyjnych w zakresie wymiany drenażu, złoża filtracyjnego.

Kierownikiem zakładu jest Adam Turek.

Adres

Zakład Uzdatniania Wody "Wisłok" w Iskrzyni,
38-422 Krościenko Wyżne ul. Krótka 1
tel.13 47 48  120

Portale społecznościowe

2021-10-15

Informacja

MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w III kwartale 2021 r.

Adres ZUW Iskrzynia

Zakład Uzdatniania Wody w Iskrzyni
ul. Krótka 1, 38-422 Krościenko Wyżne
tel.
13 47 48 120
 

Centralne Laboratorium Wody i Ścieków

Live chat

 
Do góry Wstecz Strona główna 38-400 Krosno, ul. Fredry 12 Tel.: 13 436 83 11, 13 474 83 20 Fax: 13 436 86 78
© MPGK Krosno 2006 Realizacja: ideo Powered by CMS Edito