Kotłownia Łężańska - żródło ciepła
Zużycie węgla w latach...
Wskaźnik zużycia...
Oddział Energetyki Cieplnej w Krośnie stawia na ciągły rozwój poprzez wdrażanie najnowszych technologii służących zarówno do produkcji ciepła jak i przesyłu i dystrybucji.
Ostatnie kilka lat to ciągłe inwestycje w modernizacje istniejącego źródła ciepła. Efektem tych działań jest zmodernizowanie czterech z pięciu posiadanych kotłów. Zmodernizowane jednostki wytwarzają ponad 95 % produkowanej przez nas energii. Zastosowanie w zmodernizowanych kotłach nowoczesnych rozwiązań, oraz zakup paliwa o wyższej wartości opałowej a mniejszej zawartości popiołu i siarki sprawiło, że znacznie obniżyliśmy szkodliwe oddziaływanie naszej działalności na środowisko naturalne. Skuteczność stosowanych instalacji odpylania spalin wynosi ponad 95 %. Obecna sprawność wytwarzania ciepła zwiększyła się z niecałych 70 % przed modernizacją, do ponad 80 %, czego wymiernym efektem jest spalanie coraz mniejszej ilości paliwa. Systematyczny wzrost cen energii elektrycznej sprawił, że palącym problemem stały się rosnące koszty związane z jej wykorzystaniem. Został opracowany i wdrożony system monitoringu zużycia energii elektrycznej. Wprowadziliśmy pomiar zużycia energii oddzielnie dla każdego kotła jak i poszczególnych instalacji. Efektem tego działania było poznanie szczegółowego zużycia energii elektrycznej w zależności od różnych wariantów pracy kotłowni i możliwość wyboru najbardziej optymalnych rozwiązań. System monitoringu jest na bieżąco udoskonalany i każdego roku widoczne są pozytywne skutki jego wprowadzenia, co dokumentuje miesięczny wskaźnik zużycia energii elektrycznej w stosunku do ilości wyprodukowanej energii cieplnej.
Przesył i dystrybucja
Przyłączanie nowych odbiorców oraz modernizacja istniejącej sieci ciepłowniczej to największe priorytety inwestycyjne w zakresie przesyłu energii cieplnej. W celu odwrócenie trendu spadkowego zamawianej przez odbiorców mocy cieplnej stawiamy na działania zmierzające do przyłączania nowych odbiorców. W ostatnich pięciu latach do miejskiej sieci ciepłowniczej przyłączyliśmy ponad 20 obiektów o łącznej mocy 5,0 MW. Przyłączenie nowych odbiorców wiązało się z wybudowaniem ok. 3355 mb nowej sieci dającej możliwość przyłączenia jeszcze dodatkowych obiektów. Przeprowadziliśmy również remonty istniejącej sieci, polegające na jej wymianie i zastosowaniu najnowszej i najbardziej efektywnej technologii rur preizolowanych . Łączna długość zmodernizowanej sieci wyniosła ok.557 mb.
Wykaz odbiorców przyłączonych do sieci OEC w latach 2006-2010
Lata |
Odbiorca |
Łączna wielkość mocy ( MW)
|
2006/2008
|
Bursa Międzyszkolna- ul. Bohaterów Westerplatte 20a Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 4 - ul. Bohaterów Westerplatte 20 Budynek mieszkalny - ul. Grodzka Centrum Kształcenia Ustawicznego - ul. Czajkowskiego 49 Basen przy Szkole Nr 14 -Wojska Polskiego 45 Galeria "Portius" - ul. Bursaki 29 Delikatesy "Centrum" - ul. Bursaki 29a Trzy budynki mieszkalne na osiedlu przy ul. Żwirki i Wigury Dom Dziecka - ul Grodzka 2 Dom Pomocy Społecznej - ul. Żwirki i Wigury Budynek mieszkalny - ul. Lelewela 25 |
3,7
|
2009/2010
|
Pawilon handlowy "Intermarche" - ul. Podchorążych Trzy budynki mieszkalne na osiedlu przy ul. Żwirki i Wigury Samodzielne Publiczne Pogotowie - ul. Grodzka Hospicjum - ul.Grodzka Budynek "Art-Kina" - ul. Bieszczadzka 1 Specmed Sp. z o.o. przychodnia - ul. Grodzka Budynek mieszkalno-usługowy przy ul.Sikorskiego
|
1,3
|
|
Razem:
|
5,0
|
Przyłączanie nowych odbiorców oraz konsekwentne prowadzenie modernizacji sieci ciepłowniczej ma na celu przede wszystkim zwiększanie bezpieczeństwa oraz niezawodności dostaw ciepła do klientów, eliminowanie awarii w systemie ciepłowniczym, redukowanie strat związanych z przesyłaniem medium, oraz poprawianie jakości naszych usług. W ostatnich latach, w celu zwiększenia komfortu korzystania z naszych usług, podjęliśmy działania ograniczające do minimum przerwy w dostawie energii cieplnej, wynikające z potrzeb remontowych.
Węzły cieplne
W istniejący system ciepłowniczy włączonych jest 169 węzłów cieplnych. Węzły cieplne eksploatowane przez nasz zakład posiadają:
- pełną automatykę pogodową centralnego ogrzewania oraz centralnej ciepłej wody
- zabezpieczenia instalacji c.o. systemu zamkniętego z zaworami bezpieczeństwa
- zdalny odczyt pomiaru zużytego ciepła
W ostatnich latach wykonaliśmy system monitoringu pracy sieci i węzłów cieplnych, co pozwala na bieżąco kontrolować pracę systemu ciepłowniczego i bardzo szybko reagować na zaistniałe nieprawidłowości i awarie.
mapa sieci cieplnej
Wykres
Plany inwestycyjne i rozwojowe
Plan rozwoju OEC uwzględnia podstawowe kierunki polskiej polityki energetycznej do roku 2030 oraz wymogi zawarte w innych przepisach, którym podlega działalność naszego Zakładu. Działania rozwojowe dotyczące źródła ciepła przewidują stopniowe zastępowanie węgla kamiennego biomasą. Realizacja powyższych inwestycji jest planowana w dwóch etapach:
- I etap – budowa instalacji do produkcji w skojarzeniu energii cieplnej i elektrycznej w oparciu o biomasę,
- II etap – budowa kotła do produkcji ciepła w oparciu na biomasę.
Zrealizowanie powyższych planów pozwoli zmniejszyć zużycie miału węglowego o ponad 11 000 Mg/rok. W perspektywie kolejnych lat planowana jest modernizacja instalacji odpylania kotłów, celem dostosowania do zmieniających się wymogów dotyczących emisji pyłów i gazów do atmosfery. Jednocześnie będziemy podejmować działania w celu pozyskania nowych odbiorców ciepła, co będzie się wiązało z dalszą rozbudową sieci cieplnej. Stopniowo będzie podlegała wymianie sieć wykonana w tradycyjnej kanałowej technologii na sieć w technologii rur preizolowanych, wraz z wymianą niezbędnych elementów sieci jak armatura. Planowane są również inwestycje zmierzające do przekształcenia dużych węzłów grupowych w węzły indywidualne.
Kapitał na realizację planów inwestycyjnych w dużej części chcemy pozyskać z programów unijnych, wspomagających tego typu przedsięwzięcia. Plany rozwojowe naszego Zakładu z jednej strony mają służyć dostosowaniu naszej działalności do szerszej perspektywy związanej z polityką energetyczną kraju, a z drugiej przyczyniać się do obniżenia kosztów produkcji ciepła tak, aby nasz produkt był jeszcze bardziej konkurencyjny na rynku ciepła.
Rozwój Zakładu oparty jest na doświadczonej i wysoko wykwalifikowanej kadrze pracowniczej, oraz zaangażowaniu w podejmowane zadania. Pracownicy uczestniczą w szkoleniach, seminariach i konferencjach, aby na bieżąco uzupełniać swoją wiedzę z zakresu powierzonych obowiązków i wykonywanych zadań.
|
2021-01-05
Informacja MPGK Krosno Sp. z o.o. o jakości wody uzdatnionej w IV kwartale 2020r.
Centralne Laboratorium Wody i Ścieków
|