• 13 474 84 00
  • 13 474 83 20
  • Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Aktualności


System kaucyjny: czy trzeba rozkopać całą Marszałkowską?

Zapraszamy do lektury artykułu „System kaucyjny: czy trzeba rozkopać całą Marszałkowską”, autorstwa Janusza Fica – prezesa Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego, który ukazał się w majowym wydaniu „Przeglądu Komunalnego” (nr 5/2024; str. 12-16).

 

Jak czytamy w artykule – Ministerstwo Klimatu i Środowiska wykazuje dużą determinację, by przepisy ustawy wdrażającej w Polsce system kaucyjny, uchwalonej jeszcze przed wyborami parlamentarnymi – w lipcu 2023 r., zaczęły obowiązywać w pierwotnie planowanym terminie, tj. od 1 stycznia 2025 r.

Zgodnie z hierarchią postępowania z odpadami, segregacja i recykling są bardzo ważne, ale przede wszystkim powinniśmy zminimalizować wytwarzanie odpadów. Aby to uzyskać, nie powinniśmy w jakimś zawrotnym tempie wdrażać systemu kaucyjnego na opakowania jednorazowe, ale jak najszybciej wprowadzić system kaucyjny na opakowania wielorazowego użytku, gdyż to on przyniesie wymierne efekty w postaci mniejszej ilości wytwarzanych odpadów. Jeżeli jeszcze połączymy to z ROP-em, który istotnie zmniejszy ilość opakowań nierecyklingowalnych, i dopiero na końcu dołożymy system kaucyjny, również w obszarze opakowań jednokrotnego użytku, to taki model gospodarki odpadami przyniesie oczekiwany efekt i będzie racjonalny pod każdym względem – pisze Janusz Fic.

Pełna wersją wersja artykułu


Warto odwiedzić